Praskliny na rajčatech svědčí o nedostatečné péči. Tato zelenina se nespokojí jen tak s něčím

Mnoho zahradníků se potýká během léta s obrovským problémem. Popraskaná kůže na rajčatech je nejen nevzhledná, ale může být také nebezpečná. Do plodů i celých rostlin se totiž mohou dostat různá onemocnění, která znehodnotí plody a zahubí rostlinu. Naštěstí můžete využít pár osvědčených triků a pravidel, díky kterým budete mít krásná a zdravá rajčata.

Praskliny na rajčatech nejsou nic neobvyklého

Důvodů, proč rajčata praskají, je celá řada. Hlavní je nesprávná péče o tyto jedinečné rostliny. Kolísání vlhkosti půdy, stejně jako nedostatečné hnojení nebo nepravidelná zálivka jim mohou velmi uškodit. Plody také praskají, protože se rostlina rehydratuje. K tomu dochází v případě, že to se zálivkou naopak přeženete a zaléváte i ve dnech, kdy pršelo.

Doporučený článek:  Dracéna ocení hnojivo připravené z kávové sedliny
Zdroj obrázku: Freepik

Správná péče je velmi důležitá

V první řadě byste měli myslet na hnojení a zálivku. Hnojivo by nemělo obsahovat příliš mnoho dusíku, protože urychluje růst plodů. Správně zvolené přísady i množství hnojiva zajistí, že budete mít zdravé keře a bohatou sklizeň bez prasklin. Pravidelná zálivka je klíčová, ale všeho moc škodí. V případě hodně vody rajčata nabobtnají a v důsledku toho prasknou.

Zemní odvodnění se týká jen rajčat v květináči. Rostlina by nikdy neměla stát ve vodě, takže se vždy postarejte o velké dírky na dně květináče. Dalším tipem pro zdravá a krásná rajčata je pravidelné mulčování. Nejen že tím zabráníte odpařování vody a růstu plevelu, ale také budete vyživovat půdu a přitáhnete žížaly, které budou pravidelně kypřit půdu.

Doporučený článek:  Plynatost nemusí souviset pouze s jídlem. Na vině jsou faktory, které málokoho napadnou

Pravidelná sklizeň zabrání praskání

Některé odrůdy rajčat jsou odolnější než jiné. Koralik, Jawor nebo Rumba Ozarowska mají pevnější kůži, a proto se u nich nebudete potýkat často s praskáním plodů. Nejlepší způsob, jak zabránit zbytečnému praskání rajčat, je pravidelná sklizeň. Jakmile budou plody přezrálé, začnou přirozeně praskat. Zajděte se na záhon podívat alespoň jednou za dva dny a vše bude v pořádku.

Zdroj: http://www.tomatodirt.com/tomato-cracks.html
.

Doporučené články