Cibule je jedním z prvních druhů zeleniny uváděných jako tradiční lidový lék na nachlazení. Sirup z cibule nakrájené na proužky, posypané cukrem a odložené na několik dní byl vždy skvělým lékem na kašel. Cibulové obklady se používají dodnes při plicním onemocnění, pro snížení otoku nebo bolesti po bodnutí hmyzem. Co všechno vám může přinést tato zelenina, kterou má doma každý?
Léčivé vlastnosti jediné cibule
Cibule patří do stejné kategorie zeleniny jako česnek nebo pórek. To znamená, že při tepelném zpracování neztrácí léčivé vlastnosti. Nezáleží na tom, jestli ji připravíte vařenou, pečenou, smaženou, naloženou v medu (cukru), nebo si ji dáte syrovou. Obsahuje 42 kcal na 100 gramů. Nachází se v ní vitamíny skupiny B (B1, B2, B6 a PP) a C, ale také minerály jako draslík, vápník, fosfor, železo, hořčík, mangan a sodík.
Proč jíst cibuli?
Cibule sice při krájení štípe do očí, ale zapomínat bychom na ni neměli. Dokáže naše tělo totiž zbavit virů, kvasinek a patogenních organismů, které se v trávicím traktu objevují při nevyvážené stravě. Jestli nechcete, aby vás cibule tolik pálila při vaření, můžete použít červenou cibuli. Neobsahuje tolik enzymů, které způsobují štiplavost, ale přitom vám poskytne stejné vlastnosti jako klasická žlutá cibule. Navíc je sladší, takže ji můžete použít v syrovém stavu do salátů.
Jak cibule působí na organismus?
Cibule je velmi prospěšná pro naše tělo. Při pravidelné konzumaci povzbuzuje náš organismus a doplňuje životní energii. Kromě toho působí blahodárně na oběhový systém, snižuje cholesterol a triglyceridy. Snížit může také riziko vzniku krevních sraženin a pomůže organismu zbavit se těžkých kovů a parazitů. Silná vůně a slzy v očích by vás neměly odradit od konzumace této zeleniny, protože má doopravdy hodně kladných vlastností. Jak často konzumujete cibuli?
Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/foods/onions