Vlastní okurky může sklízet každý. Vypěstovat je lze i na malém balkoně

Malá zahrádka nemusí značit vždy skromnou úrodu, ba naopak. Pěstovat zeleninu lze navíc s úspěchem i na terase, předzahrádce nebo na balkoně. Existuje velké množství zeleniny, kterou lze pěstovat v nádobách, mimo jiné také okurky. A Češi jsou bezpochyby národem okurkářů, kteří milují tuto zeleninu čerstvou jako přílohu i do salátu, samozřejmě také zavařenou klasicky i jako rychlokvašky. Jak docílit bohaté úrody okurek i na balkoně? Kdy vysévat a na co dbát při pěstování?

Okurky z balkonu

Ochudit se o zeleninu jen proto, že není k dispozici rozlehlá zahrada? V dnešní době existuje mnoho různých odrůd a kultivarů zeleniny, že i na malém prostoru lze získat vysoké výnosy. U okurek je vhodnější vybírat keříčkové odrůdy, existují také stromkové, takzvaně krátké salátové nebo svačinové. Všechny tyto odrůdy jsou vhodné pro pěstování v nádobách nebo pytlích na balkoně nebo na terase.

Doporučený článek:  Jahody v létě osvěží. Při jejich pěstování je vhodné dodržet několik pravidel
Zdroj obrázku: Freepik

Předpěstování sazenic

Nejvhodnější je předpěstovat si vlastní sazenice z koupených semínek, přičemž se doporučuje vysévat v polovině dubna do rašelinových nádob, truhlíků nebo do fóliovníku. Sazeničky mají rády teplo a nemělo by se na ně větrat. Až po zmrzlých mužích je vhodné je přes den otužovat, avšak na noc dávat dovnitř. Od druhé poloviny května je možné přesazení do nádob, kbelíků, pytlů nebo velkých květníků. Kdo nestihne vypěstovat své vlastní sazeničky, má ještě možnost zakoupit již vzrostlé v zahradnických centrech, případně zasít ještě v květnu, ale musí počítat s opožděnou úrodou o jeden měsíc.

Doporučený článek:  Plata od vajíček lze využít prakticky i kreativně

Podmínky pro pěstování

A jaké podmínky okurkám nastolit? Rozhodně potřebují dostatek slunečních paprsků, ale také ochranu před větrem a deštěm. Co se týče zeminy, hodí se úrodný a humózní substrát, spodní vrstvu v nádobě by měla tvořit drenáž, naopak na povrchu je vhodné použít mulč, aby se neodpařovala zálivka. Zalévání je u balkonového pěstování zásadní, v letních měsících se musí zalévat v ranních i večerních hodinách, případně se doporučuje vyrobit samozavlažovací systém. Pro hnojení lze použít nadrcené sušené banánové slupky. Zapomenout se nesmí ani na podpěry, především u keříčkových a stromkových odrůd.

Zdroj: https://www.gardenguides.com/12518768-how-to-grow-cucumbers-on-a-balcony.html
.

Doporučené články