Díky škrobu budou prádlo, povlečení i záclony chráněné před vlhkostí i bakteriemi. Použití je snadné

Škrob je v domácnostech známý po mnoho let. Jedná se jednoduše o bramborový škrob (nebo jiný druh) smíchaný s vodou. Tuto kombinaci můžete použít pro konzervaci lůžkovin, záclon nebo ubrusů. V minulosti se používal také na běžné oděvy a spodní prádlo. Dobrou zprávou je, že vám pomůže při žehlení, a dokonce i vybělí prádlo.

Jak škrob doma používat?

Nejjednodušším způsobem, jak můžete doma škrob využít, je namočení látky do roztoku ze škrobu a vody. Prádlo musí být čerstvě vyprané. Až ho namočíte, vraťte ho do pračky a nechte vyždímat na nízké otáčky. Přidat ho můžete také přímo do pračky, ale jemné tkaniny můžete tímto způsobem zničit. Mnohem bezpečnější je namáčení, které nezabere příliš mnoho času a získáte tkaniny chráněné před bakteriemi, potem i vlhkostí.

Doporučený článek:  Jediná surovina navíc udělá z míchaných vajíček gurmánský zážitek. Budou dokonale krémová
Zdroj obrázku: Freepik

Škrobit můžete ložní prádlo, záclony i ubrusy

Na ložní prádlo smíchejte dvě nebo tři polévkové lžíce bramborového škrobu se sklenicí studené vody. Až se škrob rozpustí, zalijte vše litrem vroucí vody. V této směsi ložní prádlo namočte a nechte vyždímat. Stejný roztok můžete použít také na záclony, ubrusy nebo látkové kapesníky.

Na tyl můžete použít cukrový škrob (1 lžíci škrobu na 1 lžíci vody uvaříte za stálého míchání). Na lněné látky se bude více hodit rýžový škrob (vodu po vaření rýže smíchejte s čistou vodou v poměru 1 : 3). Na trhu je mnoho druhů škrobů, takže máte z čeho vybírat.

Doporučený článek:  Kupované brambůrky jsou nezdravé. Domácí zeleninové lupínky se připraví snadno v troubě

Škrob na žehlení a bělení

Na žehlení si můžete vyrobit sprej z tří lžiček kukuřičného škrobu a dvou sklenic vlažné vody. Nalijte do lahve s rozprašovačem a používejte během žehlení. Látka se vám nebude tolik mačkat.

Na trhu najdete také bělicí škrob, který látku zpevní, a získáte svěží, bílou barvu. Bělicí škrob najdete pouze ve formě prášku, který se rozpouští za studena. Vyzkoušejte škrob jedním z těchto způsobů a zaručeně nebude litovat, protože vaše prádlo bude po dlouhou dobu chráněné.

Zdroj: https://ohsospotless.com/starching-clothes/
.

Doporučené články