Červené zelí je nabité vitamíny, skvěle doplní detoxikační jídelníček

Červené zelí je vitamínová bomba, která se v naší kuchyni oceňuje především pro chuťové kvality. Obsahuje mnoho živin a vitamínů, které podporují zdraví kostí a blokují růst rakovinných buněk. Zelí, ať už červené, či bílé, je vynikající na hubnutí pro vysoký obsah vlákniny a nízký obsah kalorií a je zdrojem vitamínů C a K, vápníku, manganu a zinku.

Zelí je silný antioxidant

Bílé a červené zelí jsou sice mimořádně prospěšné pro zdraví, ale v červeném najdeme mnohem více antioxidantů, které jsou mimo jiné zodpovědné za blokování rozvoje rakovinných buněk a ochranu před škodlivými účinky volných radikálů. Oddalují procesy stárnutí tkání. Antokyany, tedy přírodní barviva nacházející se kromě červeného zelí také v borůvkách, arónii a červené řepě, rovněž vykazují silné antioxidační vlastnosti.

Doporučený článek:  Léčivé účinky jablečného octa jsou známy od starověku. Při správném užití tělu jenom prospěje

Červené zelí je zdrojem vitamínu C, který podporuje správnou činnost kardiovaskulárního systému a hraje důležitou roli v procesu posilování naší imunity. Urychluje hojení ran a je nezbytný pro tvorbu kolagenu, díky kterému vypadá naše pokožka mladě a kosti jsou dostatečně silné. Červené zelí dále posiluje zuby a oči.

Zdroj obrázku: Freepik

Na chudokrevnost i nervovou soustavu

Po červeném zelí by měli sáhnout všichni, kdo trpí chudokrevností. Vysoký obsah vitamínu B6 totiž příznivě působí na činnost srdce a obsažený pyridoxin reguluje krevní tlak. Také je prospěšný pro nervovou soustavu. Navíc v něm najdeme velké množství železa. Zelí snižuje hladinu cholesterolu, zmírňuje záněty a pomáhá bojovat s bakteriemi.

Doporučený článek:  Uhlohydráty jsou považovány za nepřítele hubnutí. Jejich vyloučení z jídelníčku naopak vede k tloustnutí

Nejideálnější ze zdravotního hlediska je konzumace syrového zelí, které si v tomto stavu zachová nejvíce vitamínů. Podstatná část obsažených látek je rozpustná ve vodě, takže pokud se rozhodnete zelí vařit, zkuste tuto dobu co nejvíc zkrátit. Pozor na upravené zelí z obchodu, mohlo by obsahovat spoustu dalších přísad, konzervantů a dalších látek, které nejsou žádoucí.

Zdroj: https://www.webmd.com/diet/health-benefits-red-cabbage
.

Doporučené články