Při problémech s ústní dutinou uleví bylinky. Příznivě působí šalvěj nebo heřmánek

Nemoci ústní dutiny často ignorujeme a reagujeme jen tehdy, když cítíme silnou bolest. Pokud zpozorujete rušivé změny, neodkládejte návštěvu lékaře. Přírodní způsoby vám také mohou pomoci zmírnit bolest spojenou s nepříjemnými orálními onemocněními. Za tímto účelem stojí za to využít léčivou sílu některých bylin, jako je šalvěj nebo heřmánek.

Herpetická stomatitida a dásně

Dalším nepříjemným stavem je herpetický zánět úst a dásní. Je to onemocnění, které je způsobeno infekcí virem Herpes simplex typu 1. Projevuje se otokem, zarudnutím a vezikulami na sliznici úst, dásní, jazyku a hrdla. Spojeno je také s výskytem vysoké horečky a bolesti, které obvykle odcházejí až po sedmi dnech. K léčbě se používají antivirotika.

Doporučený článek:  Odvar z bobkových listů trumfne svými účinky drahé léky. Bolest kloubů a pupínky budou minulostí

Lichen planus je onemocnění, které se projevuje také v dutině ústní. Lichen planus je spojováno s onemocněními jater, jako je autoimunitní zánět, zánět způsobený viry HBV a HCV, a s použitím určitých léků. Lichen planus nejčastěji vyvolává změny připomínající mřížku bílého zbarvení, která se obvykle nachází na vnitřní straně obličeje a na bocích jazyka. Léčbu provádějí dermatologové a nejčastěji používanými léky jsou glukokortikosteroidy.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak na nemoci ústní dutiny

Přestože domácí opravné prostředky nenahradí radu specialisty, pokud již bojujeme s onemocněním ústní dutiny, domácí léky mohou být užitečné. Zde stojí za to využít léčivé síly některých bylin, které se mohou ukázat jako spojenci v boji proti nepříjemné bolesti. Nejoblíbenější z nich jsou šalvěj a heřmánek, které mají dezinfekční a adstringentní účinek.

Doporučený článek:  Mast z arniky je zázrak, který můžete zažít. Pokožka bude opět zářit

Ze šalvěje a heřmánku si můžete připravit infuze, pomocí kterých můžete vypláchnout ústa. K tomuto účelu stačí nalít vařící vodu na čajovou lžičku vybrané byliny. Výsledná infuze se nechá zchladit a později se s ní můžou několikrát vypláchnout ústa. Bude působit především při zmírňování zánětu dutiny ústní. Onemocnění spojená se zánětem dutiny ústní mohou být také zmírněna peroxidem vodíku. Dobře působí také lněné výplachy.

Zdroj: https://www.herbalgram.org/resources/herbalgram/issues/125/table-of-contents/hg125-bkrvw-oralhealth/
.

Doporučené články