Měděné nádobí je investicí do zdraví a nezávadného vaření

Doménou královských stolů byly stříbrné a zlaté příbory a mísy. Později byly nahrazeny lacinějšími měděnými. Postupem času ztratily svoji záři a byly nahrazeny skleněnými, porcelánovými, keramickými a kameninovými nádobami. Ty však byly také nakonec nahrazeny, a to plastem. Plastové výrobky však obsahují zdraví škodlivé sloučeniny, jako například BPA, které pronikají do pitné vody.

Zdravotní přínosy mědi

Jak tvrdí příznivci ájurvédy a lidé, kteří čerpají z moudrosti východní medicíny, měděné nádoby jsou investicí do zdraví. Měď má antibakteriální a virucidní aktivitu. Odstraňuje toxiny z vody, díky čemuž člověk bude jíst z čistého nádobí. Proces zbavení toxinů je viditelný pouhým okem, je to příčina nevzhledného zbarvení, které se objeví na stěnách měděného nádobí.

Doporučený článek:  Chia semínka lze zařadit do jídelníčku snadno. Tři lžičky denně posílí tělo proti všem neduhům

Měděné předměty tmavnou, protože měď je vysoce reaktivní kov. Na jeho povrchu se vytvářejí takzvané oxidy mědi, které naše oko registruje jako zbarvení. Někteří lidé se ptají, zda pitná voda z nádoby, na které se vytvořil sediment, nebude mít negativní vliv na zdraví. Paradoxně ztmavnutí měděných nádob je pozitivní signál – je to jasná informace o tom, že jsme si koupili produkt s dobrým složením, který neobsahuje přísady těžkých kovů.

Zdroj obrázku: Freepik

Čištění měděných nádob

Měď tmavne, protože zachycuje nečistoty z vody. Čistí ji od toho, co je škodlivé, díky čemuž pak méně toxinů jde do našeho těla. To ovšem neznamená, že toto samotné nádobí nemusíme čistit. Měděné předměty přinesené z obchodu září, ale po několika dnech, v důsledku oxidačního procesu, jejich záře ztmavne. K čištění měděných hrnců budete potřebovat 4 ploché polévkové lžíce jemnozrnné stolní soli a 100 ml čerstvě vymačkané citrónové šťávy.

Doporučený článek:  Hrušky podporují zdravé trávení a dobré fungování mozku

Tyto dvě složky důkladně promícháme, dokud se sůl nerozpustí téměř úplně ve šťávě. Pro lepší účinnost se tato směs může jemně zahřát. Čištění nádobí zahrnuje nalití čisticí směsi dovnitř a následné silné protřepávání. Trvá několik minut, než měď znovu svítí. Vnější část misky očistěte stejným prostředkem.

Zdroj: https://www.allorashop.com/news/copper-cookware-benefits/
.

Doporučené články