Černá špička banánů je spojená s řadou mýtů, které se nezakládají na pravdě

Existuje mnoho kontroverzí kolem černé špičky banánu, která již delší dobu zaměstnává internetové uživatele, odborníky i vášnivé gurmány. Někteří tvrdí, že tato drobná část ovoce je zdrojem nebezpečných onemocnění či přenašečem škůdců. Naopak jiní argumentují, že černá špička banánu přináší mnoho prospěšných vlastností a rozhodně bychom ji neměli lehkovážně odstraňovat. V následujícím textu se pokusíme lépe objasnit tato tvrzení a vnést nějaké světlo do této dlouhotrvající debaty.

Giardióza a hygiena: Je černá špička banánu nebezpečná?

Existuje rozšířený názor, že černá špička banánu může být přenašečem nebezpečného prvoka Giardia lamblia, který vyvolává onemocnění giardiózu v trávicím systému. Ale pravda je taková, že vajíčka těchto parazitů se do ovoce nedostanou. Riziko nákazy nastává pouze tehdy, pokud nedodržují lidé, kteří manipulují s banány, dostatečnou hygienu a ovoce přijde do kontaktu s infikovanými výkaly nebo vodou. Tlustá slupka banánu je přirozenou ochranou před proniknutím parazitů. Důkladné mytí rukou a ovoce před konzumací je však vždy vhodné.

Doporučený článek:  Arašídové máslo je nejenom pochoutkou, má překvapivé vlastnosti a netradiční využití v kuchyni
Zdroj obrázku: Freepik

Pavouci v černé špičce banánu: Mýtus, který netřeba řešit

V některých zdrojích se objevuje domněnka, že černá špička banánu je útočištěm pro pavouky. Tato informace však není pravdivá. Pavouci se obvykle vyhýbají špičce banánu a nekladou do ní vajíčka. Mýtus o pavoucích v černé špičce pramení spíše z obav některých jedinců, kteří se bojí těchto malých tvorů. Pokud tedy nemáte pavouky rádi, nemusíte se obávat, že je najdete právě v této části banánu.

Důležitost hygieny a správného mytí banánů

Místo toho, abyste se zaměřovali na odstraňování černé špičky banánu, je důležité zaměřit se na správnou hygienu. Před konzumací banánu (nebo jakéhokoli jídla) je vhodné si důkladně umýt ruce a ovoce včetně slupky. Tím se minimalizuje riziko přenosu bakterií a dalších potenciálně škodlivých látek. Zdravá a hygienická strava je klíčem k prevenci nemocí a konzumace banánu včetně jeho černé špičky není v tomto ohledu výjimkou.

Zdroj: https://www.burkemuseum.org/collections-and-research/biology/arachnology-and-entomology/spider-myths/myth-spider-eggs-bananas, https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/giardia-infection/symptoms-causes/syc-20372786, https://www.nationalgeographic.com/animals/article/141110-spiders-bananas-fruit-food-world-toxic-animals, https://www.cdc.gov/handwashing/handwashing-kitchen.html
.

Doporučené články