Makadamové ořechy: Pro někoho lék, pro někoho jed

Ořechy tohoto typu patří do skupiny nejzdravějších potravin, které může člověk konzumovat. Samozřejmě pro někoho mohou být škodlivé a pro vaše psy mohou být dokonce jedovaté. Dávejte si, proto pozor kde je skladujete.

Ořechy nabité zdravými látkami

Jsou cenným prvkem stravy, takže byste tyto ořechy určitě měli zařadit do vašeho jídelníčku. Obsahují zdravé mastné kyseliny, které jsou nezbytné pro správné fungování srdce. Kromě toho mají také skvělý vliv na udržení správné hladiny cholesterolu. Makadamové ořechy jsou bohaté na vitamíny A a E, a minerály jako je vápník, hořčík, draslík a zinek. Všechny tyto látky napomáhají ke správnému fungování lidského organismu.

Doporučený článek:  Ořechy jsou skvělé pro naše zdraví, pozor však na vaši linii

Pokud si ale chcete udržet štíhlou linii nebo se snažíte právě shodit pár kilo, konzumaci těchto ořechů snižte na minimum. Nacházejí se na první příčce v obsahu tuků mezi všemi ořechy. Obsahují až 700 kalorií na 100 gramů. Kvůli obsahu cenných složek je však určitě z jídelníčku neodstraňujte úplně. Stačí, když si do ranní kaše přidáte jeden z těchto ořechů. Již ten může obsahovat 22 kalorií.

Své využití najdou také v kosmetice

Díky obsahu zinku a vitamínu E našli své nezaměnitelné místo i v kosmetice. Výborně totiž ovlivňují stav pokožky, vlasů a nehtů. Z těchto ořechů se připravuje olej a ten se následně přidává do mnoha kosmetických přípravků. Tyto přípravky můžete používat i při různých kožních problémech. Makadamové ořechy obsahují také kyselinu palmitolejovou známou hlavně jako omega 7. Ta vyživuje buněčné membrány, chrání je a obnovuje. To vaše pleť jistě ocení.

Doporučený článek:  Tortellini v kari omáčce s brokolicí potěší celou rodinu

Ořechy můžete využít v kuchyni při přípravě mnoha pokrmů a dezertů. Nejlepší je však konzumovat ořechy v syrovém neupraveném stavu, hlavně nesolené. Solené ořechy vůbec nejsou vhodné jako častý pokrm. Navzdory všem skvělým výhodám, které tyto ořechy mají, hlavně pro lidské tělo, pro psy mohou být až smrtelně jedovaté. Způsobují jim svalovou paralýzu, která může trvat i dva dny. Pokud váš pes náhodou zkonzumuje byť jen jeden z těchto ořechů, neprodleně navštivte veterináře.

Zdroj: https://wagwalking.com/condition/macadamia-nuts-poisoning
.

Doporučené články