Čaj obohatí i méně tradiční přísady

Voda je základ a podle odborníků patří mezi nejčastější nápoje pitného režimu celosvětové populace. Hned na druhou příčku se řadí čaj, který se pije ve všech zemích, taktéž u nás. A čím čaj ozvláštnit, aby chutnal co nejlépe? Lidé jej povětšinou sladí cukrem, aby nebyl příliš hořký. Na druhé místo se pak dostává citron. Čerstvě vymačkaná citronová šťáva dodá tělu vitamíny a povzbudí obranyschopnost těla. Jaké další přísady vyzkoušet a užít si nebesky lahodný šálek čaje během dne?

Doporučený článek:  Nejen alkohol. Játra poškozují i zdánlivě neškodné potraviny a běžně užívané léky

Skořice povzbudí trávení

Špetka skořice ozvláštní chuť čaje, k tomu přispěje ke zlepšení trávení. Toto koření se totiž používá pro zmírnění nadýmání a dobře funguje jako lék na zácpu. Skořice též podporuje fungování kognitivních funkcí mozku a posiluje tělo při vyčerpání. Skořice se doporučuje pro zvýšení mentálních schopností.

Mléko jako po anglicku

Čaj s mlékem je typickým nápojem, který si užívají Angličané v průběhu odpoledne. Pije se horký, přičemž se může přidat i zmíněná skořice, aby byly účinky ještě intenzivnější. Mléko v čaji zmírňuje jeho hořkost, proto milují tuto variantu hlavně děti. Nejčastěji se mléko přidává do silných černých čajů.

Doporučený článek:  Zelenina mládí a krásy: na červenou řepu nezapomínejte, její potenciál je obrovský
Zdroj obrázku: Freepik

Hřebíček rozproudí krevní oběh

Typicky se přidává do svařeného vína, ale hřebíček chutná skvěle též v čaji. Hřebíček se hodí přidávat do čaje v zimě, protože dokonale prohřívá tělo a pomáhá rozproudit krevní oběh. Hřebíček nápoj provoní, nadto pomáhá při nachlazení a bolestech v krku. Podle lidových léčitelů přídavek hřebíčku zlepšuje náladu.

Zázvor nejen při nachlazení

Obdobně jako hřebíček zahřeje také zázvor, který současně podporuje obranyschopnost těla. Používá se při horečkách pro snížení teploty, má protizánětlivé účinky, proto se užívá při bolestech kloubů. Kromě toho obsahuje mnoho vitamínů, minerálů a antioxidantů, které zlepšují chod celého těla. Jeho výraznou chuť lze zmírnit přidáním medu, který má taktéž protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/6-lemon-health-benefits, https://www.healthline.com/nutrition/10-proven-benefits-of-cinnamon, https://www.webmd.com/diet/health-benefits-cloves, https://health.clevelandclinic.org/ginger-health-benefits/
.

Doporučené články