Nejen alkohol. Játra poškozují i zdánlivě neškodné potraviny a běžně užívané léky

Doktoři a odborníci na výživu nemají žádné pochybnosti o tom, že náš každodenní jídelníček přímo ovlivňuje práci našich jater. Správná strava umožňuje snížit riziko poškození jater nebo cirhózy. V dnešním článku vám prozradíme produkty, které játrům ubližují.

Játra a jejich funkce v lidském těle

Játra jsou jedním z největších a nejdůležitějších orgánů v lidském těle. Plní mnoho důležitých funkcí, ale především detoxikaci metabolismu a jeho filtrování a skladování důležitých látek. Játra produkují žluč, přeměňují sacharidy na glukózu a tuky, zpracovávají červené krvinky a filtrují viry, bakterie, houby a parazity. Jak ukazují četné studie, denní strava má obrovský vliv na práci jater. Vhodné menu zlepšuje jejich fungování a snižuje riziko mnoha chorob.

Informace, že alkohol poškozuje játra, nepřekvapí asi nikoho. Alkohol je jedním z nejhorších nepřátel jater. Pití nadměrného množství alkoholu může způsobit postalkoholické poškození jater, hepatitidu, cirhózu nebo rakovinu jater. Nebezpečná je také kombinace léků a alkoholu. Například často používaný, volně prodejný paracetamol. Taková směs může vést k vážnému poškození jater. Odborníci varují hlavně ženy, protože ty jsou obzvláště citlivé na negativní účinky alkoholu na játra.

Doporučený článek:  Jablka jsou zdravá, některé odrůdy ale vitamíny přímo překypují. Odborníci prozradili, která je nejlepší
Zdroj obrázku: Freepik

Nepřehánějte to se solí

Z obavy o játra stojí za to také omezit sůl. Denní dávka soli by neměla přesáhnout 5–‍6 gramů, což je přibližně jedna čajová lžička denně. Bohužel výzkumy ukazují, že většina lidí konzumuje i třikrát více, než je doporučená dávka. Seznam nemocí a onemocnění, které způsobují nadměrné množství soli, je dlouhý. Patří sem například hypertenze, mrtvice a srdeční selhání.

Další skupinou potravin, za které vám vaše játra nebudou moc vděčná, jsou ty s vysokým obsahem tuků. Patří sem především tučné maso, jako je vepřové a hovězí, a výrobky masného původu, včetně uzenin, klobás a paštik. Z každodenní stravy se také vyplatí vyloučit smažená jídla. Hrozbou pro naše játra je i rychlé občerstvení. I když jeden hamburger může vypadat neškodně, jedná se o kalorickou a tukovou bombu. Navíc také obsahují vysoké množství soli a konzervačních látek.

Zdroj: https://www.webmd.com/hepatitis/ss/slideshow-best-and-worst-foods-for-your-liver
.

Doporučené články