Zelenina mládí a krásy: na červenou řepu nezapomínejte, její potenciál je obrovský

Existují druhy zeleniny, které lidé buď milují, nebo nenávidí. Červená řepa je rozhodně jednou z nich. Většina z nás ji zná v nakládané podobě, ale můžete ji také upéct, marinovat, přidat do salátu nebo smoothie v syrovém stavu. Použít ji můžete na mnoho způsobů. Proč byste tuto zeleninu vůbec měli začlenit do svého pravidelného jídelníčku? Budete se divit, jak je červená řepa zdravá pro vaše tělo.

Nejzdravější červená řepa je v syrové formě

Červená řepa má sladkou chuť a charakteristickou barvu. Možná se jí v kuchyni vyhýbáte, ale můžete ji využít mnoha způsoby. Je sice docela tvrdá, ale lze ji zpracovat i v syrovém stavu. Tehdy získáte nejvíce vitamínů a minerálů, které jsou prospěšné pro vaše tělo. Můžete ji na drobné kostičky přidat do salátu nebo ji přihodit do smoothie. Získá díky ní nádhernou barvu.

Doporučený článek:  Šálek kávy příjemně povzbudí a zlepší náladu. Každodenní pití ale přináší překvapivé negativum

Co přináší červená řepa pro zdraví?

Tento druh zeleniny obsahuje hodně vlákniny, vitamínu C, B6, folátů, draslíku, fosforu, železa a manganu. Díky tomu dokáže snížit krevní tlak i cholesterol. Červená řepa může chránit nejen srdce, ale také mozek. Dusičnany v řepě rozšiřují cévy a podporují absorpci kyslíku v těle, proto je skvělá pro sportovce. Odborníci doporučují dát si řepu asi 2–‍3 hodiny před tréninkem.

Zdroj obrázku: Freepik

Cenný zdroj vlákniny, který podpoří zažívání

Vláknina je základním prvkem, který potřebujeme pro dobré trávení a rychlejší metabolismus. Červená řepa obsahuje hodně vlákniny, takže se na ni v tomto ohledu můžete spolehnout. Kromě toho je bohatá na antioxidanty, které bojují proti volným radikálům v těle. Betain a betakyanin vás budou chránit před srdečními chorobami i rakovinou.

Doporučený článek:  Lák z okurek je plný vitamínů a probiotik

Červená řepa pro krásnou a mladistvou pleť

Složky, které obsahuje červená řepa, nejsou dobré jen pro vnitřní orgány. Stejně pozitivně budou působit na vaši pokožku. Pravidelná konzumace červené řepy zpomalí stárnutí pokožky a minimalizuje vrásky. Řepa obsahuje křemík, kterému se někdy přezdívá vitamín krásy. Navíc podpoří vzhled nejen pleti, ale také vlasů a nehtů. Pro krásu i zdraví byste proto měli začlenit červenou řepu do svého jídelníčku.

Zdroj: https://www.post-gazette.com/news/health/2015/10/13/Beets-and-beetroot-juice-showing-health-benefits/stories/201510050159
.

Doporučené články