Avokádo je exotickou plodinou, kterou koupíme i u nás. Kdo to udělá, pochutná si i prospěje svému zdraví

Všichni dobře víme, jak avokádo vypadá, i to, že se jedná o velmi zdravou potravinu. Má mnoho blahodárných účinků na lidský organismus a obsahuje velké množství vitamínů. Ale jaké má léčivé vlastnosti a co o něm možná nevíte?

Vlastnosti avokáda

Nejprve si avokádo představme. Jedná se o zelené exotické ovoce, které obsahuje cenné nenasycené mastné kyseliny a rostlinné steroly. Obsahuje velké množství vitamínů A, C, E, K a také skupiny vitamínů B. Je bohaté na draslík, fosfor i železo a antioxidanty.

Doporučený článek:  Jediná chyba zkazí celý bramborový salát. Vyvážená chuť zmizí a už ho nic nezachrání

Blahodárné účinky avokáda

Antioxidanty v něm obsažené neutralizují volné radikály a přispívají k oddálení procesu stárnutí. Avokádo má příznivý vliv na funkci srdce, minimalizuje riziko infarktu a snižuje hladinu špatného cholesterolu. Lutein obsažený v avokádu má také pozitivní vliv na zrak.

Jak vypěstovat avokádo ze semínka?

Kupte si zralé avokádo a jeho semínko použijte jako sazenici. Zapíchněte do semínka ze tří stran krátké špejle a takto připravené semínko položte na sklenici s vodou. Špejle se opřou o okraj sklenice, což způsobí, že semínko bude lehce ponořeno do vody. Vodu měňte každých několik dní. Po pár týdnech by se měly objevit kořínky. Z vrchní části semínka začnou růst lístky. Poté, co lístky dosáhnou asi 15 cm pecku zasaďte do květináče se zeminou. Nyní se můžete radovat z nové rostlinky stromu avokáda.

Doporučený článek:  Sůl přidaná ve správný čas zajistí, že okurkový salát zůstane křupavý

Recept na oblíbené quacamole

K přípravě quacamole potřebujeme zralé avokádo, citron, česnek, sůl a pepř. Avokádo rozkrojte napůl, pecku vyjměte a lžící vyndejte vnitřek avokáda. Avokádo v míse rozmačkejte vidličkou. Přidejte koření, lžičku citronové šťávy a prolisovaný stroužek česneku. Do takto připravené pasty můžete dle chuti přidat koriandr, červenou cibuli, rajčata, nebo feferonky.

Jak jinak použít avokádové semínko?

Semínko lze použít jako peeling. Stačí semínko usušit, rozdrtit a smíchat s kokosovým olejem. Takto připravenou směs použijte jako peeling obličeje.

Doporučený článek:  Jak si doma připravit vynikající cizrnový salát?

Semínko avokáda můžete také použít jako barvivo. Do vroucí vody dejte s avokádovým semínkem látku k obarvení. Látka se vám obarví krásnou růžovou barvou.

Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com/articles/270406
.

Doporučené články