Všichni dobře víme, jak avokádo vypadá, i to, že se jedná o velmi zdravou potravinu. Má mnoho blahodárných účinků na lidský organismus a obsahuje velké množství vitamínů. Ale jaké má léčivé vlastnosti a co o něm možná nevíte?
Vlastnosti avokáda
Nejprve si avokádo představme. Jedná se o zelené exotické ovoce, které obsahuje cenné nenasycené mastné kyseliny a rostlinné steroly. Obsahuje velké množství vitamínů A, C, E, K a také skupiny vitamínů B. Je bohaté na draslík, fosfor i železo a antioxidanty.
Blahodárné účinky avokáda
Antioxidanty v něm obsažené neutralizují volné radikály a přispívají k oddálení procesu stárnutí. Avokádo má příznivý vliv na funkci srdce, minimalizuje riziko infarktu a snižuje hladinu špatného cholesterolu. Lutein obsažený v avokádu má také pozitivní vliv na zrak.
Jak vypěstovat avokádo ze semínka?
Kupte si zralé avokádo a jeho semínko použijte jako sazenici. Zapíchněte do semínka ze tří stran krátké špejle a takto připravené semínko položte na sklenici s vodou. Špejle se opřou o okraj sklenice, což způsobí, že semínko bude lehce ponořeno do vody. Vodu měňte každých několik dní. Po pár týdnech by se měly objevit kořínky. Z vrchní části semínka začnou růst lístky. Poté, co lístky dosáhnou asi 15 cm pecku zasaďte do květináče se zeminou. Nyní se můžete radovat z nové rostlinky stromu avokáda.
Recept na oblíbené quacamole
K přípravě quacamole potřebujeme zralé avokádo, citron, česnek, sůl a pepř. Avokádo rozkrojte napůl, pecku vyjměte a lžící vyndejte vnitřek avokáda. Avokádo v míse rozmačkejte vidličkou. Přidejte koření, lžičku citronové šťávy a prolisovaný stroužek česneku. Do takto připravené pasty můžete dle chuti přidat koriandr, červenou cibuli, rajčata, nebo feferonky.
Jak jinak použít avokádové semínko?
Semínko lze použít jako peeling. Stačí semínko usušit, rozdrtit a smíchat s kokosovým olejem. Takto připravenou směs použijte jako peeling obličeje.
Semínko avokáda můžete také použít jako barvivo. Do vroucí vody dejte s avokádovým semínkem látku k obarvení. Látka se vám obarví krásnou růžovou barvou.
Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com/articles/270406