Zralou dýni v obchodě poznáme podle slupky a dutého zvuku

Léto se pomalu chýlí ke konci a na dveře tak klepe podzim. A právě podzim je sezónou čeho jiného než dýní. Dýně je skvělá ingredience při vaření, ale také se dá použít jako dekorace do bytu. Není také nijak náročná na vypěstování. Jak ale v obchodě poznat zralý kus a proč je pro nás právě dýně tak prospěšná? To a ještě více se dozvíte v dnešním článku. Čtěte dál.

Jaké výhody dýně opravdu skýtá

Dýně, stejně jako skoro všechna ostatní zelenina, obsahuje množství prospěšných vitamínů a dalších prvků. Patří mezi ně například vitamíny A, E a C. Právě ty se nám o to více hodí na podzim, kdy jsme vystavováni infekčním onemocněním, jako jsou chřipky nebo rýmy. Najdeme v ní ale i stopové prvky jako hořčík, zinek či vápník.

Doporučený článek:  Správné ingredience dokážou udržet srdce zdravé. Zařadit je do jídelníčku není nic složitého

Dýně je také oblíbená proto, že je univerzální. Můžeme z ní udělat výbornou krémovou polévku, ale hodí se také pečená jako příloha. Využít se dá dokonce i do dezertů a dalších sladkých pokrmů. Jedlá jsou navíc u většiny druhů i semínka. Využít se dá také jako dekorace nebo pro dlabání jako aktivita pro děti.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak správnou dýni vybrat

Pokud si dýně sami nepěstujete a radši si dojdete do obchodu, jistě víte, jak důležité je najít tu správně zralou. Právě zralost hraje důležitou roli, co se chuti týče. Ideální je dýni odebírat od lokálních zemědělců například na lokálních trzích. V supermarketech se může častěji stát, že dýně nebude správně zralá. Zkontrolovat byste ji ale měli, ať ji budete kupovat kdekoli. V prvé řadě by měla mít dýně pevnou slupku. Barva nám také může prozradit mnoho, ale ta se liší druh od druhu. Další test, který můžeme provést, je zaťukání. Když na dýni poklepeme, měla by mít dutý zvuk.

Doporučený článek:  Med s česnekem je osvědčený recept na podzimní nachlazení. Jeho odvrácenou stránku zná však málokdo

Domácí pěstování dýní

Dýně nejsou nijak náročné plodiny. Už mnoha zahrádkářům se mohlo stát, že vyrostly jen tak omylem třeba ze semínek v kompostu. Navíc tak budete mít jistotu, že plodina nebyla ošetřena žádnými škodlivými postřiky či jinými chemikáliemi.

Zdroj: https://www.britannica.com/plant/pumpkin, https://www.healthline.com/nutrition/pumpkin-nutrition-review, https://www.thespruceeats.com/pumpkin-preparation-and-recipes-3034526, https://swmichigan.org/blog/finding-the-perfect-pumpkin
.

Doporučené články