Sychravý podzim není příliš oblíbeným ročním obdobím. Teploty klesají, slunce aby člověk na obloze pohledal a mnohdy se lidem nevyhne ani každoroční nepříjemné nachlazení. To lze řešit různě. Někdo ho vyleží v posteli, další ho bude chtít přechodit. Někdo se rozhodne zamířit do lékárny, jiný zase sáhne po domácí pomoci. Tu může přinést kombinace medu a česneku.
S čím med a česnek pomáhají?
Kombinace medu a česneku je známou pomocí (nejen) při podzimním nachlazení. Česnek je považován za přírodní antibiotikum. Dokáže efektivně bojovat proti virům a bakteriím, stejně jako likviduje kvasinky a houby. Pomáhá též s odkašláváním, protože rozpouští vytvořený hlen.
Med potom zajistí, že konzumace česneku bude mnohem příjemnější. Ale pozor, i med samotný je považován za přírodní antibiotikum. Je osvědčenou volbou v boji proti nachlazení, pomáhá v období chřipek a umí nabídnout pomocnou ruku při zánětu dýchacích cest.

Med může také škodit
Říká se, že všeho moc škodí. A to může o konzumaci česneku s medem platit také. Začneme tím příjemnějším a sladším – medem. Ten by pochopitelně neměly konzumovat osoby, které na něj mají alergii. Dále je třeba myslet na fakt, že med obsahuje látku zvanou acetylcholin. Ta rozšiřuje cévy a snižuje tak krevní tlak. Osoby trpící právě nízkým tlakem by se medu měly raději vyhnout. Stejně tak by si měli dát pozor lidé trpící cukrovkou – hlavně při nadměrných porcích.
Ani česnek není dokonalý
Je to ale i česnek, který kromě pomoci může také uškodit. Česnek totiž může výrazně podráždit žaludek a střeva. Tím způsobí nejenom nepříjemné pálení žáhy, ale může mít negativní vliv i na trávení potravin. Vyhýbat by se mu preventivně měli ti, kteří mají problémy se žaludkem a žlučníkem. Rizikový je i pro osoby, které užívají léky na ředění krve. Česnek v takovém případě může jejich účinky ještě zvýšit a může dojít i k ohrožení života.
Zdroj: https://www.healthline.com/health/garlic-and-honey