Zdravá večeře je nejlepším zakončením dne. Nevěřte mýtům a dopřejte svému tělu to nejlepší

Večeře nesmí být příliš těžká ani příliš kalorická. Nesprávně sestavený jídelníček může způsobit mnoho problémů, mimo jiné i problémy s usínáním a se spánkem. V první řadě dbejte na pravidelnost. Je dobré jíst pět jídel denně, například každé tři hodiny. Díky tomu budete po celý den sytí a vyhnete se návalům hladu ve večerních hodinách.

Správná doba se u každého liší

Všeobecně se věří, že večeři byste měli jíst nejpozději v 18 hodin. To ale není úplně přesné, více záleží na tom, v kolik hodin chodíte spát. Poslední jídlo byste měli sníst 2–3 hodiny před spaním, proto pokud chodíte spát například o půlnoci, není problém navečeřet se v devět hodin večer. Večeře by měla pokrýt zhruba 15–20 procent kalorického příjmu.

Doporučený článek:  Květáku se mnozí zbytečně vyhýbají. Zkušení kuchaři znají trik, který ho během vaření zbaví zápachu

Večer sáhněte po potravinách bohatých na omega-3 mastné kyseliny, které ovlivňují práci celého mozku a napomáhají usínání. Hlavním zdrojem těchto kyselin jsou ryby, například losos, makrela nebo sardinky. Důležité jsou také bílkoviny, například ve formě kuřecích prsou, libových klobás nebo mléčných výrobků, tedy tvarohu, jogurtu nebo sýrů.

Zdroj obrázku: Freepik

Podpořte spánek bylinkovým čajem

Jako přílohu volte ideálně zeleninu, uvařit si můžete i zeleninovou polévku. Pijte vodu a bylinkové čaje, které vám pomohou usnout. Uklidňující vlastnosti má máta, heřmánek a kozlík lékařský. Vyhněte se naopak alkoholu, černému čaji, kávě a dalším kofeinovým nápojům, které mají dlouhodobý dopad na kvalitu spánku.

Doporučený článek:  Vláknina je důležitá pro zdravé trávení. Zdrojem je zelenina, ořechy nebo luštěniny

K večeři už nejezte tučná a vysoce zpracovaná jídla. Raději nekonzumujte smažené maso, rychlé občerstvení, houby, chipsy a sladké pochutiny. Cukr tělu totiž dodává energii a má stimulační účinek. Nedoporučují se ani potraviny s vysokým glykemickým indexem, tedy pšeničné těstoviny, brambory, bílé pečivo nebo sladké ovesné vločky s mlékem. Raději vynechejte také cizrnu, která je sice zdravá, ale dlouho se tráví a může způsobovat plynatost. Chybou je také vynechat večeři úplně, vyhladovělé tělo nemůže správně odpočívat.

Zdroj: https://www.biron.com/en/education-center/your-questions/what-eat-evening-sleep-well/
.

Doporučené články