Drastické diety tělu jenom škodí. Zhubnout jde mnohem jednodušeji a s chutí

Už jen slovo dieta v některých lidech vzbuzuje odpor ke správnému stravování. Odborníci proto v rámci dne bez diet vyzývají raději k vybudování zdravých stravovacích návyků než k držení drastických jídelních režimů. Dnes je navíc doba, kdy kily navíc trpí velká část populace, proto je nutné propagovat správné stravovací návyky, které vedou ke kontrole váhy a snižují riziko různých onemocnění. To je také poselství mezinárodního dne bez diet, který každoročně připadá na 6. května.

Bez jojo efektu a drilu

Jak docílit zdravé a štíhlé postavy? Podle odborníků především úpravou životosprávy a denního režimu, kdy nechybí dostatek pohybu. Účinně kontrolovat váhu pak není těžké, v opačném případě, kdy se nastolí nereálné představy nebo nasadí drastická dieta, jedinec rychle ztrácí motivaci. Důsledkem diet bývá ještě větší nárůst hmotnosti vlivem takzvaného jojo efektu. A jaká jsou nejdůležitější pravidla ve zdravé výživě z pohledu dietologů, která by lidé měli dodržovat?

Doporučený článek:  Se zeleným čajem jde hubnutí samo. Díky netradičním přísadám se promění v elixír zdraví
Zdroj obrázku: Freepik

Namísto tří až šest jídel

Snídaně, oběd, večeře? Tato trojice dodá tělu potřebnou energii, ale podle dietologů není vhodné hladovět mezi jídly, protože lidé si pak mohou dopřávat sladkosti nebo jiné pochutiny pro doplnění nezbytné energie. Mnohem vhodnější je držet se schématu snídaně, (druhá snídaně), svačina, oběd, svačina, večeře, přičemž by měl být dodržet přibližně dvouhodinový rozestup mezi jednotlivými jídly, porce by však měly být o poznání menší než v případě tří denních jídel.

Doporučený článek:  Vláknina je důležitá pro zdravé trávení. Zdrojem je zelenina, ořechy nebo luštěniny

Základ stravy? Zelenina a ovoce!

Stavebním kamenem jídelníčku by měla být syrová a pečená zelenina a ovoce, čtvrtina veškerého příjmu pak celozrnné obilné výrobky. Tyto dvě základní složky obsahují dostatek vlákniny, vitamínů a minerálů pro fungování organismu. Nesmí chybět ani ze čtvrtiny bílkoviny z mléčných výrobků, ryb a libového masa, samozřejmě též tuky, především z ryb a oříšků. Ve zdravém jídelníčku nesmí chybět dva litry čisté vody. Zapomenout se nesmí ani na to, že nepřítelem zdravého životního stylu je spěch.

Zdroj: https://www.sunshinehospitals.com/is-healthy-diet-better-than-dieting-what-is-the-difference/
.

Doporučené články