Pití jablečného octa je pro tělo velmi příznivé. Snižuje cholesterol, upravuje hladinu cukru v krvi, a dokonce podporuje hubnutí. Jablečný ocet vzniká fermentací jablek, kterou provádějí kvasinky a bakterie rodu Acetobacter. Cukry se mění na alkohol, který přispívá k tvorbě kyseliny octové. Jablečný ocet v surové podobě může dráždit jícen a žaludek a poškodit zubní sklovinu, proto se používá spíš jako přísada do pokrmů a přírodní konzervant.
Znali ho už v Babylonu
Jablečný ocet je znám od starověku. V Babylonu se používal ke konzervaci masa, Kleopatra si ho přidávala do zkrášlujících koupelí a otec medicíny Hippokrates tuto tekutinu používal jako přírodní antibiotikum. Jablečný ocet je zdrojem draslíku, fluoru, mědi, sodíku, hořčíku, fosforu a vitamínů A, B, C, E a P. Dále obsahuje vlákninu, pektiny, betakaroten a kyselinu listovou.
Vyznavači tradiční přírodní medicíny doporučují pít vodu s jablečným octem k regulaci hladiny cukru v krvi a zlepšení metabolismu inzulínu. Nápoj zlepšuje činnost kardiovaskulárního systému a snižuje hladinu špatného cholesterolu v krvi. Stimuluje trávicí procesy, pomáhá v boji proti pálení žáhy a podporuje proces hubnutí.
Kdo by se mu měl vyhnout?
Jablečný ocet by ovšem neměli užívat lidí trpící chronickým onemocněním trávicí soustavy nebo lidé užívající léky snižující hladinu cukru v krvi. Nedoporučuje se ani těhotným a kojícím ženám. K bezpečné konzumaci je pak potřeba dodržet správný poměr octa a vody – na jednu sklenici vody stačí 1 až 2 lžíce. Můžete přidat i trochu medu a špetku skořice.
Vodu s jablečným octem je nejlepší pít ráno nalačno půl hodiny před jídlem po dobu jednoho týdne, po níž následuje měsíční pauza. Pití nápoje půl hodiny před spaním zase pomáhá s nespavostí. Jablečný ocet je nízkokalorický, jedna lžíce obsahuje pouhé 3 kcal. Pro hubnutí se doporučuje pít půl sklenice vody se třemi lžičkami jablečného octa třikrát denně na lačný žaludek.
Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/6-proven-health-benefits-of-apple-cider-vinegar