Emoční jedení je problém, který vede nejen k nadváze. Naučte se emoce držet na uzdě

Život není vždy jednoduchý a při problémech často sáhneme po zmrzlině, dortu nebo koláči, abychom si obalili nervy v cukru. Tento problém je součástí emočního jedení, které se stalo v posledních letech velkým problémem pro mnoho lidí. Bohužel kvůli tomu nemůžeme zhubnout, máme problémy s akné a cítíme se špatně. Jak si s tím poradit? Cesta k uzdravení není jednoduchá, ale rozhodně není nemožná.

Emoční jedení je psychologický problém, který lze léčit

Ve většině případů se jedná o fakt a diagnózu, se kterou můžete pracovat. Pro některé jedince se ale jedná také o výmluvu, proč se nemusí snažit nic změnit a mohou se dál přejídat sladkým jídlem. Jedná se jen o to, kdo má větší sebekázeň a kdo je na cukru příliš závislý. V první řadě si ale musíte uvědomit, že tento problém máte, a v případě potřeby se také poradit s odborníkem, který vám může dát rady a tipy, jak se tohoto psychologického problému zbavit. U každého budou fungovat jiné metody.

Doporučený článek:  Citron do čaje není jediná možnost. Oblíbený nápoj zajímavě ochutí kdoule, prospěje dokonce sedmkrát líp
Zdroj obrázku: Freepik

Jak poznat, že máte problém?

Diagnostiku můžete provést sami, psychologa nepotřebujete. Rozlišit musíte mezi emocionálním a fyzickým hladem. Jestli jste 3–4 hodiny nic nejedli a kručí vám v žaludku, jde o fyzický hlad. Jestli máte jen na něco chuť nebo byste si něco dali, jedná se o emocionální hlad. Po jídle fyzický hlad okamžitě zmizí a neobjeví se několik dalších hodin. V případě emocionálního hladu budete mít pravděpodobně stále na něco chuť a po chvilce budete stát znovu v kuchyni a přemýšlet, co si dáte.

Doporučený článek:  Každý druh vývaru prospěje tělu v jiném ohledu

Organizujte své emoce a jezte zdravě

Jakmile budete vědět, že máte problém, měli byste se jednoduše začít hlídat a zjistit, jaké emoce vás nutí do jídla. Naučte se je rozeznávat a udržet je pod kontrolou. Důležité ale není jen vyřešit psychologický základ emočního jedení, ale také zavést zdravé alternativy, které budete mít neustále po ruce. Zdravé svačiny vám pomohou a zároveň nebudete přibírat na váze. Nezapomínejte také na pravidelné stravování a zdravé jídlo, které udrží vaše tělo spokojené a příjemně syté.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/emotional-eating
.

Doporučené články