Pravý med lze rozeznat od falešného podle barvy i struktury

Med je přírodní sladidlo, které se používá po tisíce let pro své četné zdravotní přínosy. Je bohatý na antioxidanty a má antibakteriální a protiplísňové vlastnosti. Ale s tolika různými druhy medu dostupnými na trhu může být náročné určit, který z nich je autentický a který ne. V tomto článku se proto zaměříme na zdravotní přínosy medu a poskytneme tipy, jak rozeznat pravý med od náhražky.

Zdravotní přínosy medu

Med se k léčebným účelům používá již po staletí. Zde jsou některé z jeho zdravotních přínosů:

  • Posiluje imunitní systém: Med obsahuje antioxidanty a má antibakteriální vlastnosti, které pomáhají posilovat imunitní systém. Pomáhá bojovat také proti škodlivým bakteriím a virům, které způsobují infekce.
  • Zmírňuje kašel a bolest v krku: Med je přírodní prostředek na potlačení kašle a pomáhá tišit bolest v krku. Často se používá jako domácí lék na příznaky chřipky a nachlazení.
  • Pomáhá při trávení: Med obsahuje enzymy, které napomáhají trávení a pomáhají rozkládat potravu. Může také pomoci zmírnit zácpu a nadýmání.
  • Podporuje hojení ran: Med má antiseptické vlastnosti, které pomáhají předcházet infekcím a podporují hojení ran. Často se používá k léčbě drobných řezných ran a popálenin.
  • Snižuje zánět: Med má protizánětlivé vlastnosti, které snižují zánět v těle. To může pomoci zmírnit bolest a otoky způsobené stavy, jako je artritida.
Doporučený článek:  Bylinky a listovou zeleninu udrží správné skladování déle čerstvé
Zdroj obrázku: Freepik

Jak zjistit, zda se jedná o pravý med

Na trhu je k dispozici mnoho různých druhů medu, ale ne všechny jsou autentické. Zde je několik tipů, jak zjistit, zda se jedná o skutečný med, nebo o náhražku:

  • Přečtěte si štítek: Zkontrolujte štítek na nádobě s medem, zda neobsahuje přidané látky. Pravý med by měl obsahovat pouze jednu složku – med.
  • Zkontrolujte barvu a strukturu: Skutečný med je obvykle hustší a má tmavší barvu než umělý med. Po čase u pravého medu dochází také k vytváření krystalků, které se nikdy u náhražky neobjeví. Pokud chcete proces urychlit, dejte trochu medu na chvíli do trouby a počkejte, jestli zkrystalizuje.
  • Proveďte test s použitím vody: Přidejte lžíci medu do sklenice vody. Pokud se med rozpustí, je pravděpodobně falešný. Skutečný med by se měl usadit na dně sklenice.
  • Proveďte test plamenem: Ponořte zápalku do medu a zapalte ji. Pokud plamen snadno hoří, med je pravděpodobně falešný. Pravý med totiž obsahuje hodně vody.
  • Zkontrolujte zdroj: Hledejte med, který pochází od renomovaných včelařů nebo medových farem. Místní med je často dobrou volbou, protože je pravděpodobně čerstvý a autentický.
Zdroj: https://www.mayoclinic.org/drugs-supplements-honey/art-20363819, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5424551/, https://www.healthline.com/health/cold-flu/home-remedies, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9367972/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8496555/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7807510/, https://www.albeena.co.uk/blog/13-ways-to-recognise-real-honey-from-fake-honey/
.

Doporučené články