Správné návyky při nakupování a vaření předejdou plýtvání jídlem

Plýtvání jídlem je problém, který ovlivňuje nejen naši peněženku, ale také životní prostředí a zásoby potravin. Zároveň je to problém, který můžeme omezit a přispět tak ke snížení potravinového plýtvání. V tomto článku se podíváme na několik způsobů, jak neplýtvat jídlem a lépe využívat potraviny.

  1. Plánování jídel a nákupů: Pravidelné plánování jídel a nákupů může výrazně snížit riziko plýtvání jídlem. Před nákupem si udělejte seznam potravin, které potřebujete, a kupujte pouze to, co opravdu budete jíst. Tím se vyhnete nakupování zbytečných potravin, které by mohly skončit v koši.
  2. Sledování dat spotřeby: Dbejte na to, abyste vždy věděli, kdy končí platnost potravin. Uchovejte starší potraviny vpředu a novější vzadu, abyste je spotřebovali včas. Mnoho potravin má datum spotřeby, které je daleko delší než datum „nejlepšího do,“ takže se nemusíte striktně držet datování.
  3. Využijte zbytky: Pokud vám zbyde jídlo z předchozího jídla, neváhejte ho znovu použít. Zbytky mohou být základem nových pokrmů, jako jsou polévky, omáčky nebo sendviče.
  4. Mějte menší porce: Pokud máte tendenci si na talíř naložit více, než dokážete sníst, zkuste si na začátek dát menší porci. Můžete si vždy dolít, pokud budete chtít více.
  5. Omezte jídlo mimo domov: Jídlo v restauracích a rychlém občerstvení často končí jako zbytečný odpad. Pokud je to možné, vařte více doma a omezte konzumaci mimo domov.
  6. Konzervujte potraviny: Pokud máte přebytek čerstvých potravin, zkuste je konzervovat. Můžete je zmrazit, nebo připravit nakládané zeleniny, džemy nebo sušené ovoce.
  7. Dávejte pozor na velikost balení: Někdy se vyplatí koupit větší balení potravin, pokud jsou na slevu, ale pozor na potraviny, které nemáte šanci spotřebovat, než jim vyprší platnost.
  8. Podporujte organizace bojující proti plýtvání potravin: Existuje mnoho organizací, které se snaží minimalizovat plýtvání potravin. Můžete podpořit takové organizace finančně nebo dobrovolnou prací.
  9. Využijte všechny části potraviny: Některé potraviny, jako jsou kůrky z citrusových plodů, stvoly brokolice nebo zbytky masa, lze využít do vašich jídel.
  10. Vzdělávejte se o udržitelném stravování: Seznamte se s konceptem udržitelného stravování, které zahrnuje jak snížení plýtvání potravin, tak i vědomý výběr potravin, které mají menší ekologický dopad.
Doporučený článek:  Úroda podzimní zeleniny je vhodná ke konzervaci. V zimě pak přijde k chuti

Plýtvání jídlem je závažným problémem, ale každý z nás může přispět k jeho řešení tím, že bude vědomě nakupovat a vařit, minimalizovat ztráty a podporovat udržitelný přístup k jídlu. Tím nejen šetříme peníze, ale také přispíváme k ochraně životního prostředí a zabezpečení potravin pro budoucí generace.

Zdroj: https://www.mayoclinichealthsystem.org/hometown-health/speaking-of-health/7-ways-to-reduce-food-waste-in-your-kitchen
.

Doporučené články