Houbařská sezona opět pokračuje a nyní můžete narazit na kousky, které zatím nerostly. Sbírání hub je v Česku velmi oblíbenou záležitostí. Velmi často můžete narazit na snímky s nejrůznějšími úlovky napříč sociálními sítěmi, kdo našel více hub nebo jak velké kdo objevil. Sbírání hub je skvělým odpočinkem a pobyt v přírodě, konkrétně v lese, dokáže člověka pozitivně nabít a pročistí mu také hlavu. Většinou si ale doneseme domů tolik hub, že je nestačíme ihned zpracovat. Proto je důležité vědět, jak je správně usušit. Zajímavým tipem je sušení hub v troubě. V čem spočívá princip sušení hub v troubě?
Důležitá je příprava
Nachystejte si noviny nebo papírový podklad a rozložte všechny houby na ně. Tento proces je nutný k nasáknutí vlhkosti z hub. Po pár hodinách se můžete pustit do čištění hub. K tomu nepoužívejte vodu, ale štětec. Pro obtížnější vzorky použijte nůž. Po očištění nakrájejte houby na menší kousky. Tloušťka by se měla pohybovat okolo jednoho centimetru. Menší kusy rozpulte.
Sušení v troubě
Sušení hub v troubě je nejlepší za pomoci horkého vzduchu. Horkovzdušná trouba umožňuje sušit houby na třech úrovních. Doporučuje se ponechat také pootevřená dvířka trouby, což povede k odpaření vody z hub. Nejvhodnější teplota pro sušení je 50 °C. Zvýšení teploty může způsobit vznik plísní a snížení prodlužuje čas a spotřebu.
Délka sušení v troubě by se měla pohybovat okolo osmi hodin. Sušení hub můžete prodloužit do dvou dnů. Druhý den je vhodné houby zkontrolovat. Plně vysušenou houbu poznáte podle pružnosti, kdy se houby zlomí až při silném ohnutí. Typická je světlá barva a příjemná vůně.
Krok za krokem
Sušení hub je velice důležitý proces, který je nutné dodržet. Jak správně postupovat v tomto případě?
- Připravte houby na sušení.
- Položte je na mřížku nebo speciální síť určenou k sušení.
- Dodržujte rozestup mezi houbami, aby se nedotýkaly.
- Sušte houby v troubě alespoň 8 hodin.
- Houby po nějaké době obracejte.
Zdroj: https://thewoksoflife.com/dried-mushrooms/