Houby k Čechám jednoduše patří. Většina z nás si bez nich nedokáže představit léto ani mnoho jídel. Nejenže jsou velmi dobré, ale také velmi zdravé. Bohužel je po sběru musíme rychle zpracovat, jinak je můžeme vyhodit. Naštěstí si je snadno a levně zpracujete tak, že vydrží až do zimy. Poradíme vám, jak je můžete jednoduše usušit a skladovat.
Krásná vůně hub vám vydrží až do zimy
Houby obsahují hodně složek, které jsou prospěšné pro lidské tělo. Jakmile je usušíte, všechny jejich vlastnosti zůstanou uvnitř plodů po mnoho měsíců. Vydejte se do lesa, přineste plný košík hub a můžete začít s jejich sušením. A nezapomeňte si připravit kvalitní, uzavíratelné nádoby, ve kterých je budete skladovat. Jedině tak si užijete surovinu, která posílí tělo a vyčistí z něj toxiny i během zimy. A věřte, že vlastnosti hub budete uprostřed zimy potřebovat.
Jaké houby se hodí pro sušení?
Ne všechny druhy hub jsou vhodné pro sušení. U všech se to řídí jejich strukturou, protože některé se vám velmi snadno rozpadnou na kusy, což je velká škoda. U nich bude vhodnější například nakládání. Klouzek je na sušení nejhorší, zatímco vhodnými druhy jsou hřiby (smrkové, křemenáče ad.), ryzce nebo žampiony. Lišky, pýchavky nebo václavky tímto způsobem nepřipravujte. U těchto druhů bude mnohem lepší zavaření, při kterém neztratí své cenné vlastnosti.
Metody pro sušení hub
V dnešní době existuje mnoho způsobů, jak sušit houby. Udělat to můžete jako naše babičky. Očistěte je (bez vody), větší plody nakrájejte, rozprostřete na plech a položte na slunce. Můžete je také zavěsit na niti nad sporák nebo topení. V dnešní době můžete velmi jednoduše využít také sušičku na potraviny, troubu předehřátou na 100 stupňů na dobu 15 minut s pootevřenými dvířky nebo mikrovlnnou troubu. Tam stačí nastavit nízkou teplotu a sušit, dokud nebudou houby hotové.
Zdroj: https://apps.chhs.colostate.edu/preservesmart/produce/drying/mushrooms/