Jahodám z vlastní zahrádky se ty kupované nikdy nevyrovnají. Jejich pěstování zvládne i začátečník

Jahody jsou velmi populárním ovocem nejen dospělých, ale hlavně dětí. Jahody ozdobí každý dort a zmrzlinový pohár. Dají se zavařovat, použít na marmelády a také z nich lze připravit velmi chutné a zdravé domácí nanuky. Jak a kdy ale jahody správně zasadit, aby nám v létě co nejvíce plodily?

Jak vybrat sazenice jahod?

Sazenice jsou rozděleny na konkrétní odrůdy, které se liší dobou zrání, chutí, tvarem, velikostí i barvou plodů. Zvláštní pozornost byste při výběru sazenic jahodníku měli věnovat správnému kořenovému systému rostliny. Rostlina by neměla mít zažloutlé a uhnilé listy. Měla by vyzařovat vitalitou a listy by při prodeji měly být dostatečně velké.

Doporučený článek:  Dodejte rajčatové polévce ten správný šmak. Brusinky a speciální směs koření ji zcela promění
Zdroj obrázku: Freepik

Kdy zasadit jahody?

Načasování je alfou a omegou dobrého růstu rostliny. Doba sázení záleží na odrůdě. Sazenice ranných jahod lze do země dávat od poloviny března do začátku května, kdy jahody začínají kvést. Některé odrůdy jahod je možno sázet také na podzim. To znamená od poloviny září můžeme sazenice sázet do země. Letní jahody se dají vysadit od časného jara až do konce června. Pokud jste sázení na jaře prošvihli, můžete zasadit jahody také v červenci. Tehdy se ale doporučuje odříznout první květy, to rostlinu posílí a ovlivní to ještě větší výnosy plodů jahod.

Doporučený článek:  Aspirin posílí pěstovanou zeleninu nebo ovocné stromy

Jak zasadit jahody?

Důležité je správné stanoviště a také vhodná půda. Stanoviště vybíráme také dle druhu odrůdy. Obecně platí, že mají jahody rády slunné místo s lehkou propustnou půdou. Půdu je vhodné obohatit o humus a zásobit živinami mírně kyselým hnojivem. Jahodám vyhovuje pH půdy od 5,5 do 6,5. Při sázení dejte pozor na kořenový systém rostliny. Kořen by měl být zasazen do rovné polohy. Sazenice sázejte nejlépe do vzdálenosti minimálně 20 cm od sebe. Na stanovišti, kde chcete jahody zasadit, by v předchozích sezónách neměly být zasazené brambory, len, rajčata ani maliny. Vyhovuje jim půda po luštěninách, pohance či hořčici.

Zdroj: https://www.rhs.org.uk/fruit/strawberries/grow-your-own
.

Doporučené články