Bez soli by to sice nešlo, jak nás učí populární pohádka Sůl nad zlato, ale přehánět bychom to s ní také neměli. Tím spíše, že potravinářské firmy ji nadužívají. Moc dobře totiž vědí, že jde o nejlevnější a nejdostupnější zvýrazňovač chuti. Proto jsou ostatně různé nepříliš zdravé pochutiny, jako jsou brambůrky nebo popcorn, tak populární. Ale sůl má v domácnosti mnoho dalších využití. Tedy kromě toho, že se bez ní neobejdete v kuchyni. A právě na tahle alternativní využití se zaměříme v tomto článku.
Čistič mastnoty
Pokud se snažíte uklízet ekologicky a šetrně, možná běžně využíváte domácí přípravky z esenciálních olejů, jedlé sody, citronové šťávy nebo octa. Na tenhle seznam můžete směle přidat také kuchyňskou sůl. Ne nadarmo se běžně přidává do myček nádobí. Sůl využijete třeba při čištění hrnců, pánví a dalšího nádobí s připáleným tukem. Do takové nádoby nasypte kávovou lžičku soli, zalijte vodou tak, aby vrstva byla ponořená, a směs dobře promíchejte. Nádobu se slanou vodou pak nechte odstát, ráno mastnotu snadno odstraníte.
Leštění nádobí
Podobně jako různé směsi solí do myčky nádobí také klasická kuchyňská sůl vám může pomoci od zaschlých skvrn třeba po kávě nebo čaji. Pokud je vrstva slabá, stačí udělat podobný nálev jako v předchozím odstavci. A pokud je opravdu odolná, udělejte slanou kašičku, kterou vnitřek znečištěné nádoby potřete. Po několika hodinách pastu omyjte horkou vodou a nádobu pak umyjte klasickým způsobem, zabarvení zmizí.
Bělení prádla
Sůl však najde využití také při praní prádla. I v tomto případě vám pomůže od skvrn, tentokrát primárně při praní bílého prádla, které časem zašedlo nebo zažloutlo. Na rozdíl od mnoha průmyslových přípravků sůl snesou i lidé s alergiemi nebo citlivou pokožkou. Sůl jednoduše před praním přimíchejte do dávkovače k prášku, podle míry znečištění budete potřebovat jednu kávovou až jednu polévkovou lžíci na jedno praní.
Zdroj: https://www.housedigest.com/1259111/genius-ways-to-use-salt-around-the-house/