Nezapomeňte nakrmit i své rostliny. Obzvláště na podzim zahrada ocení jedinečnou čedičovou moučku

Čedičová moučka je přírodní lék, který můžete komplexně využít ve své zahradě. Toto hnojivo není tolik známé, ale když jednou zjistíte, jak dokáže být prospěšné, už ho nikdy nepřestanete využívat. Kromě výživy dokáže rostliny chránit i před škůdci a chorobami.

Podzimní péče o rostliny

Tento přírodní lék lze používat v zahradě po celý rok, ale jelikož neobsahuje dusík, skvěle se hodí i na podzimní hnojení rostlin. Je to skvělé a přírodní řešení, neboť složky v něm obsažené mají pozitivní vliv na posílení rostlin a také je lépe připraví na nadcházející zimu. Kromě hnojení můžete čedičovou moučku využít například ke kontrole nemocí a škůdců.

Doporučený článek:  Připravte dokonalý guláš, který se rozplyne na jazyku. Díky netradiční ingredienci bude maso nádherně měkké

Rozptýlená čedičová moučka kolem záhonů a rostlin vytváří přirozenou bariéru na ochranu květin před hlemýždi. Přirozeným a šetrným způsobem vás také zbaví mšic. Okolo rostliny stačí rozptýlit tenkou vrstvu čedičové moučky. Můžete jí i ošetřit semena před nemocemi. Stačí, když je týden před zasazením promícháte s čedičovou moučkou a následně už jen normálně zasadíte.

Zdroj obrázku: Freepik

Výživný organický doplněk

Stojí za to vědět, že čedičová moučka je nejlepším doplňkem organických hnojiv včetně biohumusu, hnoje a kompostu. V době míchání moučky s hnojivy začíná jeho interakce s mikroorganismy ze zbývajících směsí hnojiv. Kromě toho práškový čedič, který přidáme do hnoje, nejen obohatí zemi o minerály, ale také pomůže neutralizovat zápach díky vazbě amoniaku.

Doporučený článek:  4 metody pročištění odtoku ve dřezu bez zbytečné chemie

Moučka použitá ve správném poměru s kompostem bude mít stimulační účinek na vývoj aerobních mikroorganismů, díky čemuž bude půda správně provzdušněna. Do kompostu byste měli přidat asi 5–7 kg čedičové moučky na 100 kg hmoty. Čedičová moučka není nic jiného než práškový čedič, tedy přírodní sopečná hornina bohatá na minerály. Svým vzhledem může připomínat cement.

Zdroj: https://www.groworganic.com/blogs/articles/how-to-use-fertilizers-rock-dust
.

Doporučené články