Tradiční šťovíková polévka je jedním ze sezónních jídel, která se podávají v jarním a letním období. Šťovík dodá pokrmu lahodnou vůni a podtrhne jeho chuť. Listy této rostliny navíc obsahují draslík a vitamín C, takže se konzumace doporučuje lidem trpícím opakovanými infekcemi dýchacích cest a lidem bojujícím s akné.
Šťovík obsahuje spoustu vitamínů a minerálů
Polévka ze šťovíku je sezónní pokrm s mírně nakyslou chutí. Podává se zejména v jarním a letním období. Její základní složkou je šťovík, který obsahuje spoustu cenných vitamínů a minerálů. Je zdrojem kyseliny listové, která je nezbytná pro těhotné ženy. Za zmínku stojí i betakaroten, který zajišťuje správnou funkci zraku a podporuje léčbu akné.
Polévka ze šťovíku se doporučuje lidem trpícím opakovanými infekcemi dýchacích cest, jelikož obsahuje fenolické sloučeniny, které jsou antibakteriální a antioxidační. Vitamín C zase podporuje imunitní systém a snižuje riziko opakujících se infekcí. Nutno dodat, že mladé listy šťovíku obsahují hodně draslíku, který ovlivňuje práci svalů a reguluje srdeční rytmus.
Jak si polévku připravit?
Šťovík ale obsahuje také kyselinu šťavelovou, která je nebezpečná pro pacienty s nemocnými ledvinami. Dále škodí osobám s revmatismem a těm, kteří se potýkají s problémy trávicí soustavy. Otrava touto kyselinou způsobuje zvracení a průjem, v krajním případě křeče a horečku. Proto by se polévka měla podávat s vejcem a smetanou.
Do dvou litrů vody vložte 500 gramů nakrájeného masa, přidejte půl lžičky soli a přiveďte k varu. Na mírném ohni vařte půl hodiny. Poté přidejte 2 oloupané mrkve, petržel, pórek a celer, 2 bobkové listy a 2 kuličky nového koření. 300 gramů šťovíku opláchněte a nakrájejte nadrobno, pak přidejte do vody a vařte 10 minut. V malém kastrůlku mezitím smíchejte lžičku mouky se dvěma lžícemi vody, 250 ml smetany a lžící polévky. Pomalu přidávejte k polévce a nechte ještě čtvrt hodiny vařit.
Zdroj: https://draxe.com/nutrition/sorrel/