Správné skladování vajec zajistí, že zůstanou čerstvá a chutná

Přestože mnoho domácností ukládá vejce do dveří chladničky, není to ideální místo pro jejich skladování. Dveře chladničky jsou vystaveny proměnlivým teplotám, které mohou negativně ovlivnit kvalitu vajec. Existuje několik pravidel, která je vhodné dodržovat, abyste zajistili dlouhou čerstvost vajec a uchovali je vhodná ke konzumaci. Co byste měli dodržovat?

Ideální místo pro uložení vajec

Většina ledniček má speciální polici na dveřích určenou pro skladování vajec. Tato volba ale není nejvhodnější, protože teplota na dveřích je proměnlivá a může negativně ovlivnit chuť a čerstvost vajec. Pro zachování jejich kvality je nejlepší umístit je na střední polici v chladničce, kde panuje nízká a konstantní teplota. Střední police poskytuje vajíčkům stabilní prostředí bez velkých výkyvů teploty, které by mohly narušit jejich čerstvost a kvalitu. Mějte na paměti, že vejce by neměla být umístěna příliš blízko zadní stěny lednice, kde je obvykle chladněji.

Doporučený článek:  Vlhko i nenávidění moli: nasušené houby mohou snadno přijít nazmar, známé koření je ochrání
Zdroj obrázku: Freepik

Důležitá pravidla skladování

Aby vaše vejce zůstala čerstvá co nejdéle, dodržujte několik základních pravidel. Prvně, vyhněte se umístění vajec vedle aromatických produktů, protože vajíčka mohou absorbovat jejich vůně. Silné pachy se mohou přenést na skořápku a postupně ovlivnit chuť a aroma vajec. Dále umístěte vejce do lednice tupým koncem nahoru a skladujte je v uzavíratelné dóze, aby se minimalizovalo jejich vystavení vzduchu a pachům. Skořápka vajec je propustná pro vzduch a může absorbovat pachy z okolí, což by mohlo ovlivnit jejich chuť. Uzavřená nádoba pomůže udržet vajíčka čerstvá a chráněná před vnějšími vlivy.

Doporučený článek:  Tlakový hrnec ušetří peníze i čas

Délka skladování a bezpečnost

Vejce lze skladovat v chladničce až jeden měsíc, ale mějte na paměti, že mají datum spotřeby, které byste neměli překročit. Pokud jste si však jisti, že vaše vejce jsou čerstvá a nepřekročila se jejich trvanlivost, můžete je klidně skladovat až do této doby. Venku by měla být vejce ponechána jen po dobu několika hodin, aby se minimalizovalo riziko růstu bakterií. Pokud máte uvařená a oloupaná vejce, skladujte je v uzavíratelné nádobě v chladničce a spotřebujte je do jednoho dne. Pamatujte, že správná hygiena je klíčová, proto před zpracováním vajec si důkladně umyjte ruce, abyste minimalizovali riziko kontaminace salmonelou, která se může vyskytovat na skořápce vajec.

Zdroj: https://www.australianeggs.org.au/facts-and-tips/handling-eggs
.

Doporučené články