Při správném usušení si houby uchovají svou chuť i vůni

Jen málokterá záliba je mezi Čechy tak rozšířená jako sběr hub. Touhle vášní jsme ostatně proslulí v zahraničí, kde se podivují třeba tomu, že v sezoně je u nás dostupná online i telefonická mykologická poradna. I přesto se však každoročně někteří Češi houbami otráví, naštěstí však jde ve většině případů o otravu houbami nejedlými, nikoli prudce jedovatými, a tak je následkem většinou jen břichabol nebo zažívací potíže a bolest hlavy. Tento článek ale není o tom, jak poznat houby jedlé od nejedlých. Namísto toho vám poradíme, jak houby správně a šetrně sušit, aby vám dlouho vydržely a také abyste v nich pokud možno zachovali všechny důležité látky a minerály. Nehledě na chuť, pochopitelně.

Doporučený článek:  Barvy na vlasy nejsou nutné. První šediny spolehlivě schovají domácí lektvary

Sušené, nebo mražené?

Nejprve se ale zamysleme nad tím, proč je houby lepší sušit než zamrazovat. Pokud nemáte k dispozici opravdu profesionální vybavení, ve kterém dokážete potraviny včetně hub šokově hluboko zmrazit, je tento proces velmi nešetrný. A to nejen ke struktuře houby jako takové, utrpí také chuťové vlastnosti. A tak přestože i v domácím mrazáku zmražené houby dlouho vydrží, mykologové jejich zamrazování nedoporučují a preferují šetrné sušení.

Zdroj obrázku: Freepik

Čistota na prvním místě

Při přípravě hub na sušení je v první řadě třeba hledět na hygienu. Houby očistěte navlhčeným hadrem a pak je dobře umytým a nejlépe i vyvařeným nožem nakrájejte na tenké plátky. Malé houby, typicky třeba klouzky, je sice možné sušit i v celku, ale opět se to nedoporučuje. Mohou v nich být červi, a tak je lepší i tyto houby minimálně rozpůlit.

Doporučený článek:  Bramborový salát vydrží déle čerstvý díky uskladnění v lednici, vložit lze i do mrazáku

Sušička nebo trouba

Na sušení hub, ale třeba i ovoce je nejlepší sušička, kterou dnes běžně koupíte v každém obchodě s domácími potřebami. Také jednotlivé pláty sušičky je dobré před použitím vyvařit, aby byly sterilní. Nemáte-li k dispozici sušičku, skvělou alternativou je horkovzdušná trouba. Ta by měla být puštěná na teplotu kolem 80 °C, aby se voda sice odpařovala, ale nezačala vřít.

Zdroj: https://apps.chhs.colostate.edu/preservesmart/produce/drying/mushrooms/
.

Doporučené články