Spálené okraje na pizze nejsou podle odborníků nijak škodlivé

Během pečení pizzy se tvoří látka, která může být velmi nebezpečná pro zdraví. Vědci mají v tomto ohledu jasno, a to díky důkladnému výzkumu. O nejpopulárnější pochoutce světa zjistili zajímavou věc.

Škodlivé pro tělo

Při pečení pizzy se na okrajích objeví charakteristická spálená místa. Pro některé gurmány je tento efekt potřebný ke konzumaci dokonalé italské speciality. Dlouho se však předpokládalo, že látka, která je zodpovědná za křupavé těsto na pizzu, může mít neblahý vliv na zdraví. Vědci se rozhodli tento jev důkladně prozkoumat. Díky výzkumu dokázali určit, jak to skutečně je.

Doporučený článek:  Skořice provoní domov nejen o Vánocích. Tento zázračný lék ale není pro každého

Ukázalo se však, že toto tvrzení je nepravdivé. Podle vědců je tradiční Neapolská pizza, která se konzumuje po celém světě, pro zdraví nejbezpečnější. Je třeba vědět, že pro přípravu skutečné Neapolské pizzy by měla být zohledněna všechna kritéria, která přesně stanovila italská federace Associazione Verace Pizza Napoletana. Těsto by mělo být tenké jako pergamen a silné a načechrané hrany s charakteristickými spáleninami. Bubliny, které se objevují na okrajích během pečení, jsou způsobeny velmi vysokou teplotou – asi 450 stupni °C v troubě na dřevo.

Doporučený článek:  Místo po kávě sáhněte ráno po kakau. Těšit se můžete na příval energie a pevné zdraví
Zdroj obrázku: Freepik

Spálené okraje nejsou škodlivé

Už dlouho se ví, že spálené jídlo je nebezpečné pro zdraví, protože obsahuje toxickou látku, karcinogenní akrylamid. Profesor potravinářské technologie Mauro Moresi z florentské vědecké instituce citoval výsledky výzkumu, které ukázaly nízké množství akrylamidu, které se mohou vytvořit při pečení těsta při vysoké teplotě.

Podle vědců je konzumace neapolské pizzy naprosto bezpečná, protože je vystavena vysoké teplotě velmi krátkou dobu (cca 90 sekund). Odborníci také vysvětlili že se spálí maximálně 3 procenta povrchu pizzy. Škodlivost akrylamidu se vztahuje především na pečení delší dobu a smažení nebo grilování při vysoké teplotě. Tento prvek může mimo jiné přispět k rozvoji gastrointestinální rakoviny.

Zdroj: https://wwwn.cdc.gov/TSP/ToxFAQs/ToxFAQsDetails.aspx?faqid=1162&toxid=236, https://www.dailymail.co.uk/health/article-5802689/The-cancer-preventing-pizza-Italian-scientists-use-Mediterranean-vegetables-create-healthy-dish.html, https://www.researchgate.net/publication/358849205_Environmental_impact_of_the_main_household_cooking_systems_-_A_survey, https://www.birmingham.ac.uk/research/perspective/does-burnt-food-give-you-cancer.aspx, https://www.pizzanapoletana.org/en/, https://www.foxnews.com/food-drink/study-pizza-diet-scientist, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5641663/, https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2772753X23000266, https://www.fda.gov/food/process-contaminants-food/acrylamide-questions-and-answers, https://www.mdpi.com/2304-8158/12/4/890, https://app.scilit.net/publications/e66350759d497b02c370010268ef15ff, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8004925/, https://www.mdpi.com/2304-8158/12/1/41
.

Doporučené články