Pěstovat jahody můžeme v záhoně i truhlíku. Potřebují především slunce a úrodnou půdu

Jahody jsou oblíbené ovoce, na kterém si pochutnají děti i dospělí. Jak si doma vypěstovat vlastní jahody? Výhodou jahodníku je, že nepotřebuje žádnou speciální péči. A zanedlouho od výsadby se vám odvděčí spoustou červených plodů, které můžete dále zpracovat. Jahody obsahují mnoho vitamínů i další prvky, které jsou pro zdraví důležité. Pusťte se do pěstování jahod právě nyní. Jak na to?

Proč si doma vypěstovat vlastní jahody?

Jahody patří mezi drobné a nenáročné ovoce. Abyste si je mohli vypěstovat sami, je důležité vybrat správnou odrůdu. Sazenice se od sebe liší dobou zrání, tvarem a chutí plodů. Každá rostlina, kterou si vyberete, by měla být dobře zakořeněná, připravená k výsadbě do kvalitní hlíny. Samotné sazenice se rozdělují do skupin. Některé plodí rychle, i několik týdnů po výsadbě. Jiné budou plodit celé léto.

Doporučený článek:  Při čištění spár přijdou vhod suroviny z kuchyně

Při výběru sazenic dbejte na to, aby pocházely od kvalifikovaného zahradníka nebo ze školky. Jedině tak si můžete být jistí, že vám vynesou krásné plody v hojném množství. Sazenice zelených jahod se vysazují na jaře i na podzim. Na jaře můžete začít sázet od poloviny března do května. Na podzim je můžete zasadit zhruba do poloviny září.

Zdroj obrázku: Freepik

Které jahody se hodí do květináčů?

Pokud nemáte zahradu, můžete jahodník pěstovat i v nádobách na terase. Akorát musíte rostlinám zajistit optimální podmínky pro zdravý růst. Jahodník potřebuje správné místo a kvalitní substrát. Vyberte místo, které je slunné. Substrát můžete připravit tak, že smícháte kvalitní zeminu s pískem a kompostem. Tak si připravíte výživnou a dobře propustnou půdu. Nebo můžete koupit substrát přímo pro jahodníky. Nádobu vyberte takovou, která umožní růst kořenům jak do hloubky, tak do šířky. Jahodník má totiž rozsáhlý kořenový systém.

Doporučený článek:  Příprava polské velikonoční polévky je snadná. Přílišnou kyselost zmírní jedlá soda nebo cukr

Základem úspěchu je správné sázení. Připravte si v substrátu důlek, do kterého vložíte dobře zakořeněnou rostlinu. Před vložením rostliny do důlku jí narovnejte spodní kořeny. Zeminu přihrňte k rostlině tak, aby zelené výhonky byly nad povrchem. Okolní zeminu udusejte. Jahody pak denně zalévejte. Vysazujete-li je vedle sebe, nechte jim místo asi 40 cm. Dejte pozor, abyste rostliny nesázeli do zeminy po rajčatech nebo bramborách.

Zdroj: https://bonnieplants.com/blogs/how-to-grow/growing-strawberries
.

Doporučené články