Škrob na prádlo není nutné kupovat, snadno si ho vyrobíme sami

Škrob je surovina, jejíž přednosti využívaly běžně už naše babičky. Poté ho však nahradily komerční produkty nejčastěji dovezené ze západu. Škrob je přitom levná surovina se spoustou využití a se skvělými výhodami. Nejčastěji se s ním můžeme potkat při praní, ale hodí se i jako přídavek do koupelí. Má totiž velmi pozitivní vliv na pokožku. Jak tedy škrob získat a v čem se skrývá jeho největší potenciál? To a ještě více se dozvíte v dnešním článku.

Co je vlastně škrob a proč ho používat

Škrob můžete sehnat v několika různých variantách a formách. V obchodě je samozřejmě možné zakoupit již předpřipravený škrob buď přímo na praní, nebo do koupele. Vyrobit si ho můžete ale i sami. V kuchyni se pak nejčastěji setkáváme se škrobem bramborovým či kukuřičným.

Doporučený článek:  Přípravu a servírování jídel pro velkou skupinu lidí si můžeme usnadnit

A proč se škrob vlastně používal při praní? Škrob ovlivňuje schopnost látky absorbovat vodu a vlhkost celkově. To z něj dělá daleko hygieničtější materiál, jelikož ve vlhkém prostředí se daleko více daří bakteriím či například plísním. Právě proto se škrob používal a stále používá při praní ložního prádla, ale i spodního prádla.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak si škrob na praní po domácku vyrobit

Nejčastěji se vyrábí škrob bramborový. Začněte tak, že si do hrnce nalejete litr vody a přivedete ji k varu na sporáku. Poté si vezmete sklenici, kterou do poloviny naplníte vodou pokojové teploty. Do sklenice pak přidejte ještě polévkovou lžíci bramborového škrobu a ten s vlažnou vodou dobře promíchejte. Až začne voda v hrnci vřít, můžete hořák vypnout a hrnec odstavit. Poté začněte pomalu přilévat škrobovou směs, ale opravdu se snažte, aby nevznikly hrudky.

Doporučený článek:  Vyhodit cibulové slupky je velká chyba. Rostliny doma i na zahradě z nich budou nadšené

Co se použití týče, pokud chcete škrob použít při automatickém praní, nalejte ho do nádobky na aviváž a nastavte příslušné máchání. Škrobit můžete i tak, že látku vložíte do mísy se škrobem.

Zdroj: https://sewguide.com/homemade-laundry-starch-fabric-stiffener/
.

Doporučené články