Mnoho lidí diskutuje nad černou špičkou banánů. Podle některých se v ní skrývají nebezpečné bakterie nebo pavouci. A podle jiných je plná prospěšných látek, a proto bychom ji neměli vyhazovat. Tyto neshody trvají již dlouho, ale dnes tuto problematiku trochu objasníme. Podívejme se, jestli je špička banánu doopravdy nebezpečná, nebo se jí nemusíte vůbec obávat.
Nebezpeční paraziti ve špičce banánu
Bojíte se, že se ve špičce banánu nachází velmi nebezpeční paraziti, kteří vám mohou ublížit? V tomto případě mluvíme o parazitu, který se nazývá Giardia lamblia. Pro lidi je velmi nebezpečný, protože se může dostat do trávicího systému a způsobit vážné onemocnění. Vajíčka těchto tvorů dokážou velmi dlouho přežít ve vodě, ale nemusíte se obávat. Do ovoce se dostat nemohou.
Riziko tohoto onemocnění nastává jen v případě, že se špatně zachází s banány po jejich sběru. Sběrači nemusí dodržovat zásady správné hygieny nebo se banány dostanou do kontaktu s kontaminovanou vodou. Naštěstí se kolem sladkých banánů nachází tlustá slupka, která je chrání před napadením těmito parazity. Jednoduchou ochranou proti nim je obyčejné mytí rukou před jídlem.
Může špička banánu skrývat pavouky?
Pavouků v banánech se bojí obrovské množství lidí. Někteří toto ovoce dokonce přestali úplně jíst, protože nechtějí mít doma nebezpečné pavouky z cizích zemí. Ano, do krabice s banány se jistě může v dostat, ale ty se dnes již hodně a několikrát kontrolují. Do samotného banánu se pavouk dostat nemůže a ve špičce se nenachází ani jeho vajíčka.
Chcete mít jistotu, že jsou banány naprosto v pořádku? Po příchodu domů z obchodu ovoce důkladně opláchněte. A před každým jídlem si umyjte ruce. To jsou dvě věci, které můžete udělat pro klid duše. Naštěstí se rozhodně nemusíte obávat, že by vám doma vylezl z banánu pavouk, protože se tam přes tlustou slupku nemůže dostat.
Zdroj: https://www.burkemuseum.org/collections-and-research/biology/arachnology-and-entomology/spider-myths/myth-spider-eggs-bananas