Vysoké ceny zeleniny a ovoce mnohé nakupující inspirují k tomu, aby využívali i zbytky, které by jinak skončily v odpadkovém koši. Zejména ti, kteří nemají k dispozici vlastní zahrádku, si mohou vypěstovat vlastní výpěstky. Není to na tom vlastně nic složitého, když se dodrží určitá pravidla. Která to jsou?
Zero waste kuchyně
Moderní je ničím neplýtvat. I proto se ke slovu hlásí zero waste styl vedení domácnosti, zejména přípravy pokrmů. Nejedny zbytky je možné ještě účelně využít, takže nemusejí skončit na skládce. Jen to chce vědět, jak na to. Tento styl života si oblíbily hlavně mladší ročníky, i když není cizí ani starší generaci, která ráda šetří.
Kořeny ještě mohou posloužit
Ceny potravin vyletěly kvůli inflaci strmě vzhůru, takže některé domácnosti několikrát korunu v ruce obrátí, než ji vydají za nákup předražených produktů. Proto se také snaží najít cestu, jak ušetřit. Lze to udělat třeba s ořezanými kořeny zeleniny. Normálně by skončily na kompostu v tom lepším případě, v tom horším v odpadkovém koši. Přitom je možné je využít k vypěstování nových výhonků zeleniny, které lze pak využít.
Když například kořeny cibule dáte do vody, po několika dnech pustí větší a silnější a vy je budete moct zasadit a vypěstovat si cibuli novou.
Vypěstujte si vlastní petržel
To, co je výše popsané s cibulí, je možné aplikovat také na kořeny mrkve nebo petržele. Stačí dát odřezky kořenů do nádobky s vodou, počkat pár dnů, během nichž začnou rašit nové výhonky. Ty klidně zužitkujete při vaření polévky, přípravě zeleninového salátu nebo je můžete dát pod maso či do zeleninového pokrmu.
Totéž lze udělat s celerem i salátem. Když se naučíte takto zpracovávat zbytky z kuchyně, zjistíte, že hodně peněz ušetříte. Navíc obohatíte svou stravu o čerstvé vitamíny a minerály, které tyto výhonky obsahují.
Zdroj: https://www.eatingwell.com/article/290729/how-to-grow-fruits-vegetables-from-food-scraps/