Bez kávy si mnoho z nás nedokáže představit den. Ráno nás probere, během dne doplní chybějící energii a večer může být spojena s příjemnou relaxací v rámci domácí pohody. Někdo ale kávu nepřipravuje jenom do šálku, který vypije. Jsou lidé, kteří ji doslova vylijí do květináče. A není to proto, že by jim nechutnala. Vědí, že káva, celosvětově populární nápoj, nakopne nejenom člověka, ale i rostliny.
Dračinec neboli dracéna
Kdo miluje flóru, moc dobře ví, co je to dračinec. Jde o rostlinu, pro kterou se používá také známější název dracéna. Patří do čeledi chřestovitých. Charakteristické jsou především tuhé listy a bílé, nazelenalé květy. Na světě existuje asi 116 druhů této rostliny. A některé se skvěle hodí pro pěstování doma.
Káva jako pomocník
Když dokáže káva nakopnout člověka, dokáže nakopnout i rostlinu? Jednou si tohle někdo musel nejenom říct, ale také to vyzkoušel. A musel být překvapen, že to funguje. Káva pro dracénu se však musí využít správně. A to s ohledem na efektivní použití, ale i správné dávkování. Je to stejné jako v případě konzumace u člověka – pokud to s kávou přeženeme, může to mít i fatální následky. To stejné platí u dracény neboli dračince.
Kávové hnojivo
Pokud si potrpíte na dobrou a opravdu kvalitní kávu, možná si říkáte, že je vám líto použít ji také pro rostliny. Uklidníme vás – pro dracénu úplně stačí použít jenom odpad. To, co končí v koši. Tedy v podstatě lógr. A je jedno, zda si připravujete kávu v hrnečku, nebo v kávovaru. Ona kávová sedlina, zbytek namletých zrn prolitých vodou, je základem pro kávové hnojení.
A použití? Mokrou, vodou nasáklou kávovou sedlinu nejprve usušte. Poté ji smíchejte s vodou. A to v poměru jeden litr vody na zarovnanou polévkou lžíci usušené kávové sedliny. A je to. Touto směsí stačí dracénu jednou za čas zalévat a dodat jí tak vše, co potřebuje k růstu. Konkrétně železo, draslík, fosfor a dusík.
Zdroj: https://thehealthyhouseplant.com/what-fertilizer-and-compost-are-best-for-dracaena-houseplants/