Vaječné skořápky pomohou ochránit pěstovanou zeleninu před šneky

Šneci se objevují v našich zahradách bez pozvání a dokážou se schovat na různých místech. Nejraději mají vlhké a stinné kouty. V boji proti těmto vetřelcům mohou pomoci vaječné skořápky. Zároveň skořápky rostliny vyživí.

Užitečný odpad

Vejce jsou běžně používaná v kuchyni. Dost často ovšem jejich skořápky končí jako odpad. To je ale škoda, protože mají široké použití, které se hodí zahrádkářům. Vaječné skořápky jsou bohaté na vápník, takže jsou vhodné pro neutralizaci příliš kyselé půdy. Díky nim tak půdu zpřístupníme pro většinu rostlin, protože jen málo druhům vyhovuje kyselá půda. Pokud chcete vypěstovat cuketu, rajčata, fazole nebo zelí, vyplatí se smíchat vaječné skořápky se zeminou.

Doporučený článek:  Tlakový hrnec ušetří peníze i čas

Díky využití skořápek v boji proti šnekům nemusíte kupovat drahé prostředky a nehrozí zamoření zahrady chemikáliemi. Výhodou je, že skořápky vetřelce odstrašují, ale nijak jim neublíží. Patříte-li k mírumilovným zahradníkům, kteří nechtějí ubližovat žádnému živému tvoru, je tato alternativa pro vás ideální.

Zdroj obrázku: Freepik

Správné použití skořápek

V případě skořápek a jejich ochranné funkce není důležité jejich chemické složení, nýbrž fyzikální vlastnosti. Šneci nesnáší kontakt i s tou nejmenší nepravidelností. Ostré hrany rozlámaných skořápek jsou pro ně hotové neštěstí. Po uvaření nevyhazujte skořápky z vajec a nechte je uschnout. Je možné použít také skořápky ze syrových vajec.

Doporučený článek:  Různé typy brambor je vhodné volit podle způsobu jejich zpracování

Skořápky vložte do mikrotenového nebo papírového sáčku a rozdrťte je na drobné kousky. Pak je rozsypejte hustě kolem rostlin, které jsou útoky šneků nejvíce postiženy. Ochrana bude fungovat zejména u salátu a zelí. Vrstvu je třeba pravidelně doplňovat alespoň jednou týdně. Skořápky se totiž časem rozpustí a proniknou do půdy. Pokud skořápky jednou nedoplníte, šneci využijí šance a rostliny opět napadnou.

Zdroj: https://www.2thesunnyside.com/how-to-get-rid-of-slugs-eggshells-in-the-garden2/
.

Doporučené články