Okurkám se bude dařit v dobré společnosti. Jiné rostliny je podpoří v růstu i chuti

Při pěstování okurek je velmi důležitá nejen odrůda, poloha, zálivka a hnojení, ale také výběr ideální společnosti, kterou této zelenině poskytnete. Mluvíme samozřejmě o dalších plodinách, které pěstujeme v jejich blízkosti. Jakmile zvolíte správné rostliny, můžete se těšit na mnohem větší úrodu než v předcházejících letech, protože se budou rostliny vzájemně podporovat v růstu a produkci. Některé navíc zvýší ochranu proti škůdcům, což vám také hodně pomůže.

Jakou zeleninu zasadit vedle sebe?

V první řadě se podíváme, co byste měli zvážit při výběru rostlin do okolí okurek. Myslet byste měli hlavně na alelopatii, tedy chemickou interakci látek vylučovaných různými rostlinnými druhy. Okurkám to může pomoci (při správné volbě), ale také ublížit. Rostliny by si také neměly vzájemně konkurovat a omezovat kořenové systémy, protože to zaručeně neskončí dobře.

Doporučený článek:  Vylít zvětralé pivo je hřích. Na zahradě zachutná rostlinám i mlsným slimákům

Byliny budou jistě první možností, nad kterou budete přemýšlet. Pamatujte zde na střídmost, protože velké množství aromatických bylin může změnit chuť okurek. Nicméně mezi vhodné byliny patří bazalka, vratič, koriandr nebo oregano. Vždy zvolte menší množství, které zasadíte do okolí okurek. Odpudíte díky tomu škůdce, kteří by mohli vaši úrodu poškodit.

Zdroj obrázku: Freepik

Další druhy zeleniny a okrasných květin v blízkosti okurek

Možností je ale také další zelenina ve stejném záhonu. Podle zahradníků jsou nejlepší luštěniny, kořenová zelenina (mrkev, petržel, tuřín, červená řepa), brokolice, květák nebo zelí. Tato zelenina má podobné požadavky na péči jako okurky. Navíc budou obohacovat půdu pro růst okurek, provzdušní půdu a je velmi praktické pěstovat tyto druhy zeleniny společně, protože to pro vás bude velmi pohodlné i z pohledu zalévání. Navíc budete mít více domácí zeleniny.

Doporučený článek:  Cukr najde využití na zahradě proti škůdcům i jako hnojivo

Poslední možností jsou dekorativní květiny, na které příliš mnoho lidí nemyslí v kombinaci se zeleninovým záhonem. Na zahradě by vám neměly chybět měsíčky nebo lichořeřišnice, které budou odpuzovat nevítané škůdce.

Zdroj: https://www.masterclass.com/articles/cucumber-companion-planting-guide
.

Doporučené články