S konzumací masa je spojeno mnoho mýtů. Nevede k tloustnutí a nezpůsobuje rakovinu

Jestli patříte mezi milovníky masa, možná byste měli vědět, jak lidské tělo maso tráví. Maso v těle totiž zůstává déle než například zelenina. Některé mýty o trávení masa jste možná slyšeli, jiné pro vás budou novinkou. Několik zajímavostí se můžete dočíst právě v našem článku.

Maso se tráví v žaludku, ale trávení sacharidů začíná již v ústech

Je s podivem, že maso se tráví až v žaludku, ale proces trávení sacharidů začíná již v ústech a končí v tlustém střevě. Mezi mýty patří například tvrzení, že maso v tlustém střevě hnije, protože člověk je od přírody býložravec. Vůbec to není pravda, lidské tělo a trávicí systém produkuje enzymy, které si s trávením masa poradí. Lidské tělo je dokonalý nástroj na trávení masa.

Doporučený článek:  Dietní druhy masa trávení nezatíží a poskytnou tělu důležité živiny

Někdo může tvrdit, že grilování není pro zdraví dobrým způsobem přípravy masa. Můžete se tak setkat s názorem, že grilovaná krkovička bude karcinogenní, protože se připravuje přímo nad ohněm. V popelu se objevují rakovinotvorné látky a je pravdou, že takto připravené maso může být pro lidské zdraví nebezpečné. Riziko můžete eliminovat vhodnou pánvičkou nebo vaničkou.

Zdroj obrázku: Freepik

Nevěřte tvrzení, že se po masu tloustne

Co se týče mýtů, můžete zaslechnout, že pokud budete konzumovat větší množství masa, budete rychleji tloustnout. Není to ale pravda. Bílkoviny zrychlují metabolismus, ale jen v případě, že se jedná o kvalitní maso. Nejcennější je v tomto případě drůbeží maso, nejméně vhodným je vepřové.

Doporučený článek:  Kuřecí maso můžeme připravit na mnoho chutných způsobů

Bez ohledu na to, o jaké maso se jedná, ztloustnout můžete hlavně tím, jak si maso připravíte. Smažení, spousta tuku a omáčky nebudou vhodným řešením. Ať se rozhodnete pro konzumaci masa, nebo raději budete vegetariánem, rozhodnutí je čistě na vás. Na světě existuje spousta lidí, kteří se dobrovolně masa vzdali, protože je jim líto usmrcených zvířat. Stejně tak se můžete vydat i jinou cestou a stát se například veganem nebo si zvolit jiný směr stravování.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/how-long-does-it-take-to-digest-food, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10105836/, https://www.cancer.gov/about-cancer/causes-prevention/risk/diet/cooked-meats-fact-sheet, https://www.healthline.com/nutrition/how-protein-can-help-you-lose-weight
.

Doporučené články