Cibule je základem tuzemské kuchyně. Bez její typické chuti a vůně si nelze představit tradiční české pokrmy. Její intenzivní aroma však může být někdy na škodu, především při přípravě, kdy leckteří se jí raději vzdají, protože nesnesou její agresivní zápach. Jak se zbavit nepříjemného pachu cibule z rukou, při přípravě nebo po její konzumaci? Inspirujte se osvědčenými triky!
Tradiční součást pokrmů
Co by byl guláš, zelí nebo bůček bez této zeleniny? Cibule dodává pokrmům specifickou chuť a vůni, po zpracování chutná sladce. Má řadu léčivých účinků, používá se pro posílení imunity i doplnění antioxidantů. Je lékem při nachlazení a chřipce, při dýchacích nebo trávicích obtížích. Je cenná pro obsah vitamínů, především C a řady B, minerálů, jako je síra, vápník, draslík, železo, mangan nebo horčík, antioxidantů a vlákniny, k tomu má minimum kalorií. V lidovém léčitelství je považována za přírodní antibiotikum, má antibakteriální, a dokonce i anti-aging účinky.
Co pomáhá na cibulový zápach
Zříci se cibule pro její zápach při přípravě? To by byla veliká škoda, protože se používá syrová i tepelně upravená. Při loupání a krájení však zanechává zápach na noži i prkénku. Co v takové chvíli dělat? Jednoznačně pomůže solný roztok, ve kterém se kuchyňské náčiní omyje, poté dokonale osuší. Obdobně stačí rozemnout sůl s vodou v rukou, aby se z nich dostal nepříjemný zápach. A jak na pachy ve vzduchu při krájení? Aby oči neslzely a cibule nezamořila okolní vzduch, je dobré cibuli před krájením namočit do studené vody.
Nepříjemný pocit v ústech? Pomůže máta!
Zatímco sůl pomůže s noži, příbory, talířky nebo prkénkem, po konzumaci v ústech zůstává pachuť a z pusy se line nepříjemný zápach. Solný roztok v tomto případě není vhodný, naopak je příjemnější rozžvýkat pár lístků čerstvé máty nebo petrželky. Bylinky nemusí být často po ruce, proto je možné se zbavit odéru také rozžvýkáním plátku citronu i s kůrou.
Zdroj: https://www.homemadesimple.com/kitchen/how-to-get-rid-of-onion-smell/