Aróniová tinktura má velmi charakteristickou, nakyslou chuť a velmi intenzivní vůni a barvu. Kromě toho, že je velmi dobrá, je i zdravá. Pro koho je tento jedinečný nápoj nejlepší? Co může přinést vašemu zdraví a jak tinkturu podávat? Na tohle všechno se dnes podíváme.
Vlastnosti aróniové tinktury
Arónie je ovocný keř původem ze Severní Ameriky. Dnes ho najdeme po celém světě a pěstovat ho můžete i u sebe na zahradě. Plody mají trochu kyselou chuť a konzumovat je můžete i syrové. Mnohem lepší jsou ve formě želé, tinktury nebo zavařeniny. Plody jsou bohaté na vitamíny skupiny B (včetně PP), A, C a E , draslík, hořčík a železo. Pozitivně působí na krevní tlak i žaludeční potíže.
Plody arónie jsou odolné vůči teplu, takže jejich zdravotní přínosy a množství vitamínů neovlivní ani jejich tepelná úprava. S klidným srdcem je proto můžete zavařit nebo přidat do alkoholu. Sběr plodů by měl probíhat na přelomu srpna a září. Jestli je seberete příliš brzy, plody budou kyselé a jinak bez chuti. Používat můžete čerstvé i mražené ovoce. Obojí má stejné zdravotní benefity.
Jak tinkturu připravit?
Recept na tinkturu není časově náročný a zvládne ho každý. Na výrobu potřebujete jen 1 kilo zralých plodů arónie, 2 litry vody, 1 kilo cukru a 1 litr lihu. Ovoce povařte po dobu 30 minut a nechte vychladnout. Sceďte, přidejte cukr, promíchejte a znovu povařte. Poté nechte znovu vychladnout, přidejte lihovinu, promíchejte a nalijte do sterilních lahví. Zavřete a nechte takto stát po dobu pár měsíců. Potom bude nápoj nejchutnější.
Na co tinkturu z arónie používat?
Připravený domácí likér z arónie můžete pít samotný nebo do něj přidat trochu ledu. Vynikající je také pro výrobu nejrůznějších míchaných nápojů. Na podzim a v zimě si z tinktury můžete připravit hřejivý čaj. Nápoj se ale nedoporučuje každému. Pokud trpíte nízkým tlakem nebo žaludečními vředy, neměli byste ho konzumovat. Nedoporučuje se také těhotným a kojícím ženám a nezletilým kvůli přítomnosti alkoholu.
Zdroj: https://healthyhuemans.com/aronia-berry-tincture-recipe/