Pečení koblih patřilo v minulosti k tradičním masopustním aktivitám, dnes se může toto sladké a nadýchané pečivo připravovat v průběhu celého roku. Ale jak na domácí koblihy? Nestačí jen vyhledat tradiční recept, velkou roli v chuti, vůni i konzistenci hraje použitý tuk při smažení. Jak se dívají na výběr odborníci a co radí při smažení různých druhů sladkého pečiva? Gurmánský zážitek v podobě křupavých koblížků nebo jiného cukroví čeká. Na co nezapomenout?
Tučný čtvrtek jako symbol
„Tučák“, jak někteří nazývají Tučný čtvrtek, je symbolem konce masopustu a nejen mezi křesťany se jedná o významný den. Patří totiž mezi důležité gastronomické svátky, protože se připravují sladké smažené delikatesy, zejména domácí koblihy nebo boží milosti, další druh cukroví, připravovaný z hladké mouky a žloutků. Osvědčené recepty se v rodinách dědí, díky tomu chutnají domácí nejlépe, přičemž je důležité dodržet některé postupy.
Výběr tuku je klíčový
V receptech se dokola objevuje stejný seznam surovin, ale liší se průběh smažení. Nejčastější dohady jsou o použitém tuku ke smažení. Na výběr jsou rostlinné oleje nebo živočišný tuk. Naše babičky používaly tradiční sádlo, protože je podle nich právě onou ingrediencí, která napomáhá ke křupavosti. Znamená to, že jiná varianta neexistuje? Naopak, ještě před použitím sádla se často smažilo na hovězím loji, až později jej nahradilo zmíněné sádlo.
Roli hraje teplota
Vepřové sádlo má často nálepku nezdravého produktu, přestože při zahřívání neuvolňuje oproti rostlinným olejům karcinogenní látky. Je ale možné použít i běžný rostlinný olej? Vzhledem k tomu, že se koblihy nebo boží milosti musí smažit při 170 až 180 stupních Celsia, vhodnější je volba řepkového oleje. Tento druh rostlinného oleje má vyšší kouřový bod, proto je zdravější než slunečnicový, po usmažení se ale musí vždy vyměnit.
Zdroj: https://www.cargill.com/doc/1432128530434/donut-frying-insights-report.pdf