Přetečení hrnce během vaření předejde vařečka, tuk nebo poklice

Zaslechnete zvláštní zvuk, který vás zanechává v rozpacích. Postupně si však uvědomíte, že zdroj tohoto zvuku je v kuchyni. V tento okamžik vás napadne, že obsah hrnce právě dosáhl bodu varu. Znáte to? Jedna chvíle nepozornosti a příští hodiny strávíte čištěním zašpiněného sporáku. Naštěstí existuje několik triků, které vám pomohou udržet situaci pod kontrolou.

Jak mít var pod kontrolou

Máte vařečku nebo metličku k míchání? Skvělé. To je váš nástroj proti přetečení hrnce. Jednoduše ho položte přes okraj hrnce. Pokud obsah hrnce dosáhne úrovně vařečky nebo metličky, pěna se zastaví a nepřeteče přes okraj. Zakrýváte během dlouhého vaření hrnec poklicí? To je chyba. Pokud vaříte zprudka, zvýší se pravděpodobnost, že obsah přeteče. Poodkryjte trochu pokličku, abyste snížili teplotu a tlak uvnitř hrnce.

Doporučený článek:  Co dělat, aby nám brambory neztmavly? Zkuste tyto tipy!
Zdroj obrázku: Freepik

Mazání okrajů hrnce pro prevenci varu

Dalším osvědčeným způsobem je namazat okraje hrnce máslem nebo olejem. Stačí jen malé množství tuku k tomu, aby z hrnce nic nepřeteklo. Kapalina po kontaktu s máslem nebo olejem začne pomalu klesat. Můžete se také vybavit speciálními silikonovými poklicemi, které zabraňují tomu, aby jídlo kypělo. Vzhledem k materiálu, ze kterého jsou vyrobeny, přilnou těsně k hrnci, čímž téměř hermeticky uzavřou jeho obsah.

Správné použití poklice jako prevence přetečení

Jedním ze způsobů, jak zabránit nežádoucímu přetečení hrnce při vaření, je správné použití poklice. Poklice funguje jako ochranná bariéra, která udržuje vnitřní tlak a teplotu stabilní. Před začátkem vaření přiklopte poklici na hrnec a zkontrolujte, zda je pevně uzavřená. Během vaření nechte poklici na místě, ale ne úplně natěsno. Nechte malý prostor pro únik páry, což pomůže udržet tlak uvnitř hrnce na správné úrovni a zabrání přetečení. Pokud vidíte, že se pára začíná hromadit a hrnec se příliš plní, můžete opatrně zvednout víčko, aby se část páry uvolnila. Poté víčko opět připevněte a pokračujte ve vaření. Správné používání poklice jako prevence přetečení je jednoduchým, ale efektivním trikem, který vám ušetří čas i nepořádek při vaření.

Zdroj: https://www.hy-vee.com/recipes-ideas/advice-how-tos/food-love/how-to-prevent-a-pot-from-boiling-over
.

Doporučené články