Vypěstovat vlastní zázvor není problém. Oblíbené koření tak bude vždy po ruce

Když do Evropy přišel zázvor, používal se jako platidlo. To nám může hodně říci o hodnotě koření, které dnes rádi přidáváme k jídlům a nápojům. Ocenit můžeme jeho léčivé i chuťové vlastnosti. Zázvor si lze zasadit i na vlastní zahradě. Díky tomu můžeme získat rostlinu z domácího pěstování, která má mnohem více prospěšných vlastností než ta z obchodu.

Něco o zázvoru

Předpokládá se, že zázvor pochází z Melanésie. Jeho plodiny se rychle rozšířily v asijských zemích. Dnes se nevyskytuje v přírodě, ale nejsme odsouzeni jen k nákupu v obchodech. I když určitě patří k termofilním rostlinám, nezávislé pěstování zázvoru je možné a nevyžaduje speciální příslušenství. Je mnohem důležitější porozumět požadavkům rostliny a zajistit, aby jí nechybělo teplo, slunce a voda.

Doporučený článek:  Vaječné skořápky obohatí zahradní půdu o důležité minerály a upraví její pH

I když se zdá, že kořen je nejcennější částí rostliny, je třeba zmínit i nadzemní, dekorativní část. Zázvor se vyznačuje velkými listy tmavě zelené barvy. Mohou dosáhnout až jednoho a půl metru. Zahradníci se mohou těšit i na to, že uvidí květy ve tvaru ucha se žlutou nebo fialovou barvou. Chcete-li si užít domácí zázvor, je důležité se zaměřit na jeho výsadbu.

Zdroj obrázku: Freepik

Spolehněte se na kvalitu

Jako první musíte sehnat zázvor v bio kvalitě, abyste si byli jistí, že se pěstoval bez pomoci chemických přípravků. Pořádně si ho prohlédněte. Zázvorový oddenek nesmí vykazovat známky poškození nebo plísně. Přímá výsadba rostliny v zemi se nedoporučuje. Zázvor nemá šanci přežít zimu. Umístění zázvoru do květináče je lepší volbou, ale také teprve tehdy, když je teplota správná. Vložení vlhkého zázvoru do země výrazně zvyšuje riziko hniloby.

Doporučený článek:  Po namočení do octového roztoku vydrží jahody déle čerstvé

Květináč na zázvor nemusí být hluboký, je důležité však, aby byl široký. Ujistěte se, že má otvory pro odtékání přebytečné vody. Při výsadbě udržujte vzdálenost mezi jednotlivými kusy kořene alespoň 20 centimetrů. Je důležité, aby byla půda vždy mírně vlhká. Květináč musíme dát na teplé a slunečné místo.

Zdroj: https://gardenerspath.com/plants/herbs/how-to-grow-temperate-ginger/
.

Doporučené články