Aspirin posílí keříky rajčat a urychlí jejich růst

Tento známý a oblíbený lék má doma v lékárničce snad každý. Aspirin je proslulý svými vlastnostmi, které působí i na rostliny. Sprej z něj bude fungovat hlavně na rajčata. Díky jeho účinkům budou rajčata zdravá a šťavnatá.

Aspirin jako postřik na rajčata? Proč ne. Hodně zahrádkářů se snaží vyměňovat chemická hnojiva za ekologičtější prostředky a metody. Jedno ze zajímavých řešení je použití aspirinu.

Účinek aspirinu na rostliny

V domácnostech se tento lék používá na různé problémy, avšak některé látky v něm obsažené pozitivně působí i na růst a zdraví rostlin. Dokáže je posílit vůči extrémnímu horku nebo prudkým dešťům. Vědci už před nějakým časem dokázali pozitivní účinek aspirinu na rostliny. Může urychlit jejich klíčení, ochrání je před škůdci a snižuje riziko napadení houbami. Použití postřiku z aspirinu zajistí také hojnější úrodu.

Doporučený článek:  Díky jednoduchému triku už voda při vaření brambor nepřeteče. Stačí využít jedinou ingredienci
Zdroj obrázku: Freepik

Jak připravit účinný postřik z aspirinu?

Stačí, když rozdrtíte jednu tabletu prášku a přidáte litr vody. Směs by se měla důkladně promíchat a nechat asi hodinu odstát, aby se roztok zahřál na pokojovou teplotu. Poté už stačí jen směs přelít do rozprašovače a nastříkat na rajčata.

Je nutno dbát určité opatrnosti při používání tohoto postřiku. Vhodné je přípravek používat jednou za dva týdny. Důležitá je také denní doba, nejlepší čas je ráno nebo při západu slunce. Není dobré stříkat rajčata, když prší, protože se postřik lehce smyje. Také by se měla rajčata postřikovat jen v době jejich růstu.

Doporučený článek:  Ke konci léta přichází ideální čas pro sázení levandule. Její vůně vnese domů kousek Provence

I pro rajčata pěstovaná v květináči lze připravit speciální roztok. Tabletu rozpusťte ve 4–5 litrech vody. Až roztok dosáhne pokojové teploty, můžete rajčata zalít.

Aspirin není vhodný jen na rajčata. Použít jej můžete i na jiné druhy ovoce a zeleniny. Postříkat můžete například brambory, papriky, lilky, ale také jablka, hrušky a třešně.

Zdroj: https://www.delish.com/food/news/a40827/aspirin-prevents-blight-from-attacking-tomato-plants/
.

Doporučené články