Mravence v domácnosti zlikviduje med, jedlá soda, ocet nebo citron

Drobný blanokřídlý hmyz patří mezi nejúžasnější exempláře živočišné říše a mravenci jsou často pod drobnohledem odborníků. Ano, jedná se o užitečné pomocníky a bez nich by les reálně neexistoval. Kromě provzdušňování půdy a likvidace biologických zbytků dokážou též lovit larvy kůrovce a zmírňují tím kalamitu, která již několik let decimuje tuzemské lesy. V přírodě patří mravenci mezi užitečné tvory, jenže v domácnosti a na zahradě se mění ve škůdce. Jak se jich efektivně zbavit?

Cestička kuchyní

Nejprve se objeví jeden mravenec, po několika hodinách následují další, aby do několika dnů proudili kuchyní zástupci drobného hmyzu. Co v takové chvíli dělat, když se usídlí v kuchyni, v obýváku nebo na terase na zahradě? V hobbymarketech prodávají různé přípravky, které jsou však na chemické bázi a škodí nejen samotným mravencům, ale též životnímu prostředí a lidem v obydlí. Mnohem snazší je sáhnout po běžných prostředcích, které má každý doma a nestojí skoro nic.

Doporučený článek:  Bohatou úrodu paprik může sklízet každý. Stačí využít obyčejný odpad z kuchyně
Zdroj obrázku: Freepik

Škůdci v domácnosti

V lese mravenci likvidují zbytky, larvy hmyzu i mršiny. Přispívají ke správnému fungování lesa, protože kromě larev kůrovce si pochutnají na larvách bekyně mnišky či motýlů obalečů, na pozoru se před nimi musí mít pilatky i mandelinky. Jenže v domácnosti a ve spíži jdou mravenci po sladkém. Milují cukr nebo med, proto je možné je nalákat do cukrových pastí, kdy se cukr či med smíchají s jedlou sodou.

Sklenice s děrovaným víčkem

Med se může rovněž nakapat a pomazat jím vnitřní strany sklenice a uzavřít ji víčkem, do kterého se horkou jehlou udělají malé dírky. Mravenci vlezou dovnitř, ale už nevylezou ven. Další metoda likvidace mravenců je pomocí octa a čerstvé citronové šťávy. Směs se smíchá a nalije do rozprašovače, následně se aplikuje na místa, kde se mravenci vyskytují. Obdobně se může použít voda s octem v poměru 1 : 1. Domácí mraveniště se může též zlikvidovat neředěným octem.

Zdroj: https://www.countryliving.com/home-maintenance/cleaning/a27245158/how-to-get-rid-of-ants/
.

Doporučené články