Poznejte čerstvou rybu už v obchodě. Sledujte její vůni, barvu i šupiny

Ryby jsou zdravou a chutnou součástí mnoha stravovacích režimů, ale pro získání nejlepšího zážitku z rybího pokrmu je důležité vybrat čerstvou rybu. Kvalitní a čerstvá ryba je nejen chutnější, ale také zdravější. V tomto článku vám poskytneme tipy, jak poznat čerstvou rybu při nákupu.

1. Vůně: Čerstvá ryba by měla mít mírnou mořskou vůni, která by neměla být příliš silná nebo nepříjemná. Ryba by neměla zapáchat amoniakem nebo jakýmkoli jiným ostrým, nepříjemným zápachem.

2. Barva: Barva ryby by měla být živá a sytá, a to jak na kůži, tak i na mase. Konkrétní barva závisí na druhu ryby, ale všeobecně platí, že ryba by neměla být matná, zabarvená nebo bledá. Losos by měl mít světle oranžovou až růžovou barvu, tuňák tmavě červenou, a další druhy ryb by měly mít svou charakteristickou barvu.

Doporučený článek:  Domácí kebab na talíři, který je lehký, zdravý a dietní

3. Textura: Při stisku by měla ryba mít pevnou texturu a měla by se vrátit zpět do původního tvaru, pokud je stlačena prstem. Pokud ryba zůstane zdeformovaná nebo se do ní vtiskne stopy, není pravděpodobně čerstvá.

4. Oči: Oči ryby by měly být jasné a průzračné, ne mlhavé nebo zakalené. Oči by také měly být pružné a neměly by se snadno utrhnout.

5. Šupiny: Šupiny by měly být pevně přilepené k tělu ryby a neměly by se snadno odlupovat. Šupiny by měly být lesklé a nepoškozené.

Doporučený článek:  Ze zbytků snadno vytvoříme rychlou a chutnou snídani
Zdroj obrázku: Freepik

6. Krvavé stopy: Pokud má ryba nějaké krvavé stopy nebo krvácí, není pravděpodobně čerstvá. Čerstvá ryba by měla být bez jakýchkoli krvavých stop.

7. Žábry: Žábry by měly být červené nebo růžové, což naznačuje čerstvost. Pokud jsou žábry šedé nebo hnědé, může to být známka, že ryba není zcela čerstvá.

8. Čas nákupu: Pokud máte možnost, nakupujte ryby ráno, kdy jsou čerstvě vylovené. V mnoha obchodech a na trzích můžete dostat rybu v časných ranních hodinách.

Doporučený článek:  Zbavit se i nejmenších kostí v rybě je snadné. Pomocí tří metod jednoduše zmizí

9. Důvěryhodný zdroj: Nakupujte rybu u důvěryhodných prodejců, kteří dodržují správné hygienické a skladovací praktiky. Je také dobré vyhledávat rybu s označením „čerstvá“ nebo „dnes ulovená“.

Pamatujte si, že čerstvá ryba je klíčovou složkou skvělých rybích pokrmů, a proto je důležité vědět, jak ji poznat při nákupu. Použití těchto tipů vám pomůže zajistit, že vaše rybí pokrmy budou chutné, zdravé a bezpečné k jídlu.

Zdroj: https://www.nestle-family.com/en/article/how-buy-fresh-fish
.

Doporučené články