Sezóna vlašských ořechů už je tady. Ořechy se sklízí od konce září do října. Ořechové listy se ale sklízí o něco dříve. Možná vás to překvapí, ale listy ořešáku můžete použít k posílení svého zdraví. Mají antiseptické, protizánětlivé a diuretické vlastnosti. Proto by neměly chybět ani u vás doma. Jak byste je měli používat? Na vše důležité se nyní podíváme.
Vlastnosti listů ořešáku
Vlašské ořechy snižují riziko kardiovaskulárních onemocnění a cukrovky, podporují činnost mozku a používají se také jako prevence osteoporózy. Kromě plodů ale můžete používat také listy, skořápky a kůru v bylinkářství nebo kosmetice. Listy ořešáku se sklízí od května do června. Koupit si ale můžete i sušené listy. Použít je můžete na vlasy, kožní nemoci a bakteriální infekce.
Nálev, odvar nebo vlasový oplach
Listy můžete použít hned několika způsoby. Na nálev potřebujete sušené listy. Doma si sami rozdrťte dvě polévkové lžíce listů, zalijte vroucí vodou a nechte louhovat po dobu 20 minut. Připravit si můžete také odvar, který je silnější. Povařte tři polévkové lžíce ořechových listů v litru vody po dobu 10 minut.
Ořechový oplach vám dobře poslouží na první šediny u tmavých vlasů. Hlavní složkou oplachu jsou nastrouhané skořápky ořechů, které povaříte na mírném ohni. Výsledek nechte vychladnout a použijte ho na opláchnutí vlasů po klasickém umytí. Jestli ho chcete připravit z listů, potřebujete 3 lžíce sušených listů, které spaříte v litru vody. Vařte asi 10 minut, aby měl oplach sílu.
Recept na tinkturu z ořechových listů
Na tinkturu potřebujete 30 gramů listů, 150 ml vodky a 100 ml pramenité vody. Listy rozdrťte, nasypejte do sklenice a zalijte alkoholem. Připravenou směs nechte odstát po dobu dvou týdnů a směs 2–3krát denně protřepejte. Potom směs sceďte a dejte do lednice na 5–6 dnů. Tinktura posílí srdce a pomůže proti žaludečním neduhům.
Zdroj: https://diynatural.com/black-walnut-leaves-medicine/