Ceny a kvalita potravin neustále klesají. Rostoucí ceny nás nutí sahat po receptech a produktech, které znaly naše babičky a prababičky. Zdraví přece začíná v kuchyni, ne v lékárně. Výborným způsobem, jak posílit tělo, je domácí kvas. Jak jej připravit a jaké výhody přinese zařazení kvasu do jídelníčku?
Co je vlastně kvas?
Je to nápoj získaný kvašením chleba, který se kdysi ve venkovských oblastech často pil vedle polních prací. Dokonale uhasil žízeň i hlad. Tento nápoj má skvělé nutriční hodnoty a přináší spoustu zdravotních benefitů. Zlepšuje metabolismus a trávení. Kvas byl zpočátku nápojem pro rolníky, postupně ho ale pili i v kostelech, na jarmarcích nebo na plesech.
Recept na domácí kvas se předává z generace na generaci po staletí. Bohužel v dnešní době je kvas nahrazen sladkými sycenými nápoji. Ale stále více lidí má přirozenou potřebu sáhnout po zdravých produktech. Tato jantarová tekutina s vůní chleba má bohatou chuť. Dominuje hořkosladká chuť.
Jak si kvas vyrobit doma?
Stále častěji se můžete setkat s kvasem i v obchodech. Rozhodnete-li se pro koupi kvasu, vyplatí se důkladně zkontrolovat etiketu a nevybrat si ten s barvivy, konzervačními látkami a jinými umělými přísadami. Kvas lze bez větších problémů připravit i doma. Není to ani časově náročné, ani složité. Tak proč si ho neudělat doma?
Potřebujete 1,5 kg celozrnného chleba pečeného s přírodním kváskem, 5 litrů vody, 10 g droždí, půl sklenice cukru nebo přírodního vícekvětového medu, rozinky podle chuti. Chléb nakrájíme a pečeme v troubě, vychladlé krutony rozmačkáme a dáme do nádoby. Zalijeme vodou, přidáme droždí a med. Odložíme uzavřenou nádobu na 3 dny na teplé místo. Kvas propasírovaný přes jemné sítko nalijte do lahví (naplňte ne více než 3/4 objemu, protože kyselina vykvasí), do každé dejte pár rozinek a zavřete. Můžete jej skladovat 4 týdny.
Zdroj: https://natashaskitchen.com/angelinas-easy-bread-kvas-recipe/