Rozmarýnová tinktura se doma neztratí. Příjemně prohřeje tělo a zbaví bolesti i stresu

Domácí lékárničky se kdysi prohýbaly pod bylinnými tinkturami. V dnešní době se však lidé bylinkám vyhýbají a dávají přednost raději chemickým léčivům. Je to velká škoda, neboť v bylinkách se nachází velké množství látek prospěšných pro naše zdraví. Tinktury můžete vyrábět z heřmánku, máty, třezalky nebo jiných známých bylinek. Vyzkoušejte určitě tinkturu z rozmarýnu.

Recept na rozmarýnovou tinkturu

Rozmarýnovou tinkturu lze připravit z čerstvých i sušených listů, a to hned několika způsoby. Na ten nejjednodušší potřebujete jednu sklenici čerstvých listů nebo 50 gramů usušených. Vložte je do opařené nádoby nebo jiné skleněné misky a zalijte vodkou. Použijte cca 500 ml klasické 40procentní vodky. Nádobu pevně uzavřete a nechte dva týdny stát na tmavém místě.

Doporučený článek:  Nejlepší lék na nachlazení má každý v kuchyni. Majoránka přinese rychlou úlevu

V případě čerstvých listů dva týdny a v případě sušených měsíc. Čas od času můžete nádobu protřepat. Potom tinkturu přefiltrujte a nalijte ji do menších lahví. Takto připravenou tinkturu nechte ještě několik dní stát. Doporučuje se dávkování tří až čtyř malých čajových lžiček tinktury denně. Rozmarýn lze kombinovat s medem v poměru 1 : 1.

Zdroj obrázku: Freepik

Vlastnosti a použití

Rozmarýn je bohatý na antioxidanty a protizánětlivé sloučeniny, o kterých se předpokládá, že posilují imunitní systém a zlepšují krevní oběh. Je zdrojem železa, vápníku a vitamínu B6, jakož i vitamínu A, vitamínu C, kyseliny listové a manganu. Obsahuje kyselinu karnosolovou, sloučeninu známou silnými antioxidačními vlastnostmi, které prokazatelně zpomalují růst rakovinných buněk, a dokonce snižují riziko rakoviny.

Doporučený článek:  Poznejte cibuli ještě jiným způsobem. Čaj ze slupek bude skvělý parťák do sychravých dnů

Rozmarýnová tinktura je ideální pro podzim a zimu. Posiluje tělo, má hřejivý a diaforetický účinek. Rozmarýn také uklidní nervy, sníží stres a usnadní usínání. Kromě toho bude dobře fungovat při onemocněních trávicího systému – zmírní bolest břicha, nadýmání, nevolnost a zácpu. Při revmatických bolestech se může několik kapek tinktury vtírat do bolavých míst.

Zdroj: https://modernhippiehw.com/tincture-tuesday-week-8-rosemary-tincture/
.

Doporučené články