Po vypití kávy stoupá potřeba jít na toaletu. Tyto účinky na organismus jsou přirozené

Pokud každé ráno začínáte se šálkem kávy, po kterém ale hned musíte utíkat na toaletu, a ptáte se, proč je tomu tak, nemusíte jít pro odpověď daleko. Káva a kofein v ní ovlivňují funkce v těle, které mají za následek tuto reakci. Dávejte si však pozor na přehnanou konzumaci kávy, která může být pro tělo neprospěšná, a dokonce škodlivá.

Pohyb střev a káva

Výzkum britských vědců ukazuje, že 29 procent lidí po pití kávy cítí potřebu se vyprázdnit. Ukazuje se, že káva a hlavně kofein v ní obsažený můžou za tento jev. Stačí, když ráno vypijete šálek kávy, nejčastěji na lačný žaludek, a potřeba na záchod je hned tady. Nemusí to však být jen kvůli kofeinu, který je v kávě obsažen. Spousta lidí popisuje tyto stavy i při pití kávy bezkofeinové.

Doporučený článek:  Pěstování ovoce a zeleniny působí příznivě na psychiku i fyzické zdraví

Za tento jev mohou s největší pravděpodobností molekuly obsažené v kávě, které ovlivňují receptory ve střevních stěnách. Podobné výsledky se ukázaly také ve studii provedené na Royal Hallamshire Hospital. Vědci tvrdí také, že za potřebu vyprázdnit se není zodpovědný kofein. Dospěli k závěru, že pití kávy stimuluje uvolňování hormonu zvaného gastrin, který produkují buňky umístěné v pylorické části žaludku a v počáteční části dvanáctníku.

Zdroj obrázku: Freepik

Pozor na přehnané množství

Gastrin stimuluje žaludek, aby produkoval více žaludečních šťáv, a také zvyšuje motorickou aktivitu tlustého střeva. V důsledku toho může u některých lidí stimulovat střevní peristaltiku, což způsobuje potřebu pohybu střev. I když to může přijít některým lidem v pořádku, a dokonce to považují za polehčující okolnost, je třeba si na tento jev dávat pozor.

Doporučený článek:  Nejoblíbenější způsob balení potravin je skrytá hrozba. Způsobit může problémy s kostmi i Alzheimerovu chorobu

V určitých případech došlo k takzvanému zlenivění střeva, což způsobilo, že u pozorovaných pacientů nebylo možné vyprázdnění za jiných okolností než po vypití kávy. Je třeba také brát v úvahu, že v některých případech docházelo k návštěvě toalety až příliš často, což způsobilo dehydrataci a podráždění střevní stěny. Proto je třeba sledovat své tělo a nepřehánět to s pitím kávy.

Zdroj: https://www.mdpi.com/2072-6643/14/2/399, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/2338272/, https://journals.lww.com/jcge/Abstract/1986/04000/Effect_of_Regular_and_Decaffeinated_Coffee_on.9.aspx, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7824117/, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10499460/
.

Doporučené články